Arel’e Ekonomi Alanında “Yılın Radyo Programı” Ödülü

İstanbul Arel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Muhasebe ve Finans Bölümü öğretim üyesi ve Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cüneyt Dirican 2021 yılında 13.sü düzenlenen Ekonomi Basını Başarı Ödüllerinde “Yılın Ekonomi Radyo Programı” ödülüne layık görüldü.

800’e yakın üyesi ile Ekonomi Gazetecileri Derneği ülkemizin ekonomi basınına yön veren üyelerden oluşuyor. ST Endüstri Radyo’da bugüne kadar 77 konuğuyla sadece iş konuşan Dirican yasal markaları ile “KOBİLERİN KOÇU, FİNANS DOKTORU” radyo programı ile ödüle layık görüldü. Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği Denetim Kurulu üyesi ve Finans Kulüp Vakfı üyesi de olan Dirican ödülle ilgili düşüncelerini şu şekilde aktardı:

Gönüllü gazeteciliğe Saint Joseph Fransız Lisesinde okul gazetesini çıkardığımız 1980’li yıllarda başladım. Dönem arkadaşım Serhat Ayan ile çıkarırdık. Geçen sene bu ödülü Serhat Ayan RS FM’deki “Yeni Şeyler Rehberi” programı ile almıştı. Bir yıl sonra aynı ödülü almak çok mutluluk verici. İlk programlarımı hobi olarak çektiğim Sefaköy’de, Radyo Arel’de bugünleri hayal etmiştim. Bu vesile ile Arel Üniversitesi de gazete yazarı olduğum Şalom Gazetesi gibi radyoculuktaki ilk göz ağrım. Türkiye’nin Cumhuriyet’ten sonra en eski ikinci gazetesi Şalom Gazetesi ve en yeni ekonomi radyo kanalı Endüstri Radyo adına aldım bugün ödülü. Ve Hasan Tahsin ile Danışma Kurulu Üyesi olduğum Demirkent Eğitim ve Araştırma Vakfının varlık sebebi duayen ekonomi gazetecisi Nezih Demirkent anısına.

Ve tabii bence esas kahramanlara bu ödül. Arkada ses kayıt alan, konuklar için takvim ayarlayan, edit yapan, mise en page yapan, kamerayı tutan, fotoyu çeken, rejide saniyeleri yöneten, gazeteyi dağıtan, abonelik ve reklam ile ayakta kalmalarına çalışan ve daha nicelerine. Sayfada veya ekranda ya da mikrofonun önünde olmak işin kolay kısmı. Ve tabii, okur, dinler, izler kısmındaki herkesle, programa konuk olan kişiler. Ödül bir kişiye veriliyor ama aslında herkese. Bu ödül bizlerin, sizlerin, hepimizin. Tabii Türkiye’nin köklü eğitim camiası Arel Okullarının…

13. Ekonomi Basını Başarı Ödülleri

Bir yıl içerisinde yapılan haberlerin değerlendirildiği organizasyonda, dallara göre ödül kazananların isimleri, kurumları ve ödüle layık görüldüğü haber başlıkları şu şekilde:

Ekonomi Haberi (Yazılı Basın) – Kerim Ülker – Dünya (Suudi Arabistan’da Türk Malına Ambargo)

Sinan Sayrugaç Anısına Ekonomi Haberi (İnternet) – Çiğdem Subaşı- Dunya.com (Hisar’ın Patronu: Fabrikayı Borçlara Karşılık Bankaya Bıraktık)

Söyleşi Röportaj (Yazılı Basın) – Nilgün Çavdar- Inbusiness (Dünyayı Kurtaracak Türk)

Köşe Yazarı – İbrahim Kahveci – Karar, Yaşar Süngü – Yeni Şafak

Ekonomi Programı (Televizyon) – Berfu Güven – Ntv Çarşı Pazar

Ekonomi Programı (Radyo) – Seyfi Akil – Radyo Gedik – Cüneyt Dirican – St Endüstri Radyo Arel Üniversitesi Öğretim Görevlisi

Yılın Araştırma Haberi (Yazılı Basın) – Betül Alakent – Sabah – (Türkiye’yi Tek Geçeriz)

Yerel Basın Ödülü (Yazılı Basın) – Nadide Büşra Kaynak – Refleks (Tekrar Kullanıma Evet Tek Kullanımlığa Hayır), Leyla Özekşi Polat- Gaziantep 27 (Ödüllü Zeytinyağcı Kral Çıplak Dedi)

Jüri Teşvik Ödülü – Merve Yılmaz – Para Dergisi (Yeni Umudumuz Kozalak)

Jüri Özel Ödülü – Sibel Atik – Ekonomist (İş Dünyası Yeşil Vergilere Hazırlanıyor)

Nezih Demirkent Özel Ödülü – Faruk Türkoğlu

Namık Ahıska Özel Ödülü – Hülya Yaylı Çaylak- Posta (Gündelikçi Kadınların Derdi Büyük)

Bülent Yardımcı Özel Ödülü – Gamze Bal- Cumhhuriyet (Tarım 65 Yaş’a Takıldı) –

Esen Salihoğlu Özel Ödülü – Emre Eser – Hürriyet (Karaköy’de Bot Pazarlığı)

Barış Bektaş Özel Ödülü – Özgül Öztürk – Akşam (Pandemide Sahte Psikolog Patlaması)

 

haber: Anadolu Ajansı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir