Kamuda Normalleşme Genelgesi

Cumhurbaşkanlığı’ndan kamuda normalleşme genelgesi

 

 

Cumhurbaşkanlığı’nın kamu kurum ve kuruluşlarında normalleşme sürecine ilişkin genelgesi yayımlandı. Genelgeye göre, kronik rahatsızlığı bulunan 60 yaş ve üstü çalışanlarla gebeliğinin 24’üncü haftasından 32’nci haftasına kadarki süre içerisinde bulunanlar idari izinli sayılmaya devam edecek.

Cumhurbaşkanlığı'ndan kamuda normalleşme genelgesi - Sayfa 1

Cumhurbaşkanlığınca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında normalleşme süreci ve alınacak tedbirlere ilişkin genelge yayımlandı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan kamuda normalleşme genelgesi - Sayfa 2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yer alan genelgede, 1 Temmuz itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarının normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarını sürdüreceği kaydedildi.

28
Cumhurbaşkanlığı'ndan kamuda normalleşme genelgesi - Sayfa 3

Genelgede, Sağlık Bakanlığı ile Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan; Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kronik rahatsızlığı bulunan 60 yaş ve üzeri çalışanlar (yönetici pozisyonundakiler hariç) ile gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadarki süre içerisinde bulunan çalışanların idari izinli sayılmaya devam edileceği bildirildi.

38
Cumhurbaşkanlığı'ndan kamuda normalleşme genelgesi - Sayfa 4

Bu genelge kapsamında idari izinli sayılanların göreve gelmedikleri süre zarfında istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacakları ifade edildi.

48
Cumhurbaşkanlığı'ndan kamuda normalleşme genelgesi - Sayfa 5

Genelgede, söz konusu çalışanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük haklarının saklı olup hizmetin yürütülmesi açısından sorumluluklarının görev yerinde çalışanlar ile eşit olduğu, bu çalışanların amirlerinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacağı ve hizmetine ihtiyaç duyulanların görevlerine dönecekleri belirtildi.

58
Cumhurbaşkanlığı'ndan kamuda normalleşme genelgesi - Sayfa 6

Kamu kurum ve kuruluşlarınca bu süreçte ulusal veya uluslararası düzeyde kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü toplantı veya aktivitenin gerekli güvenlik önlemleri alınmak suretiyle video/tele konferans gibi sesli-görüntülü iletişim sistemleri vasıtasıyla uzaktan yapılmasına özen gösterileceği kaydedildi.

68
Cumhurbaşkanlığı'ndan kamuda normalleşme genelgesi - Sayfa 7

Genelgede ayrıca, tüm personelin maske kullanması, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması, bu mahaller ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işleminin yapılması gibi gerekli tedbirlerin devam ettirileceği vurgulandı.

78

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir