Tarihi Gazete Nüshalarına Jiletli Tahribat

Atatürk Kitaplığı’ndaki tarihi gazete nüshalarına jiletli tahribat

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı’ndaki 190 yıllık gazete nüshalarının tahrip edildiği ortaya çıktı.

Atatürk Kitaplığı'ndaki tarihi gazete nüshalarına jiletli tahribat - Sayfa 1

Genellikle üniversite öğrencileri, araştırmacılar ve tarih meraklıları tarafından ziyaret edilen kitaplıkta özenle korunan tarihi gazetelerin, jilet, makas ve maket bıçakları ile kesilerek alındığı, orijinal nüshalara bu şekilde zarar verildiği belirlendi.

Atatürk Kitaplığı'ndaki tarihi gazete nüshalarına jiletli tahribat - Sayfa 2

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ali Şafak Özdemir, ziyaretçilerin uyarılmasına rağmen bu durumun önüne geçilemediğini belirterek, “Böyle devam ederse ziyaretçiler orijinal nüshaları yalnızca dijital ortamda görebilecek” dedi.

Atatürk Kitaplığı'ndaki tarihi gazete nüshalarına jiletli tahribat - Sayfa 3

Osmanlının ilk Türk gazetesi Takvim-i Vekayi’den itibaren günümüze kadar birçok gazete nüshasının büyük bir özenle saklandığı Atatürk Kitaplığı’nda, tarihi belge niteliği taşıyan gazete nüshalarının ziyaretçiler tarafından tahrip edildiği ortaya çıktı.

Atatürk Kitaplığı'ndaki tarihi gazete nüshalarına jiletli tahribat - Sayfa 4

Özellikle üniversite öğrencileri, araştırmacılar ve tarih meraklıları için kaynak niteliği taşıyan gazetelerin orijinal nüshalarının jilet, makas ve maket bıçakları ile kesilerek alındığı belirlendi.

Atatürk Kitaplığı'ndaki tarihi gazete nüshalarına jiletli tahribat - Sayfa 5

Atatürk Kitaplığı ziyaretçilerine gazete nüshalarını fotokopi çekme ya da dijitalini alma imkanları sunuyor. Ancak bazı ziyaretçiler tarafından bu tarihi belge niteliği taşıyan gazetelerin orijinallerine zarar veriliyor. Gazeteler neme, ısıya ve yangına karşı özel depolarda korunuyor ve her gazetenin sayfaları tek tek restore ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir