Geri Sayım Başladı…

İçişleri Bakanlığı’ndan 1 Temmuz’da başlayacak normalleşmeyle ilgili genelge

İçişleri Bakanlığı, Kademeli Normalleşme süreci ile ilgili 81 ilin valiliğine genelge gönderdi. Faaliyetlerine ara veren tüm iş yerleri ile sinemalar 1 Temmuz’dan itibaren tekrar açılacak. Yeme-içme yerlerinin açık/kapalı alanlarında aynı anda bulunabilecek kişi sayısı kısıtlanmayacak.

İçişleri Bakanlığı'ndan 1 Temmuz'da başlayacak normalleşmeyle ilgili genelge - Sayfa 1

İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının sona ereceği 1 Temmuz’da başlayacak kademeli normalleşmenin üçüncü etabına ilişkin genelge yayımladı.

İçişleri Bakanlığı'ndan 1 Temmuz'da başlayacak normalleşmeyle ilgili genelge - Sayfa 2

Genelgeye göre,

*Kovid-19 tedbirleri kapsamında faaliyetlerine ara veren tüm iş yerleri ile sinemalar 1 Temmuz’dan itibaren tekrar açılacak.

İçişleri Bakanlığı'ndan 1 Temmuz'da başlayacak normalleşmeyle ilgili genelge - Sayfa 3

*Tüm iş yerleri 1 Temmuz’dan itibaren, ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre belirlenmiş açılış-kapanış saatleri arasında hizmet verebilecek.

İçişleri Bakanlığı'ndan 1 Temmuz'da başlayacak normalleşmeyle ilgili genelge - Sayfa 4

*Yeme-içme yerlerinin açık/kapalı alanlarında aynı anda bulunabilecek kişi sayısı 1 Temmuz’dan itibaren kısıtlanmayacak.

İçişleri Bakanlığı'ndan 1 Temmuz'da başlayacak normalleşmeyle ilgili genelge - Sayfa 5

*Kovid-19’la mücadele kapsamında, temizlik, maske ve mesafe kurallarına uymak kaydıyla, konaklama tesislerindeki kısıtlama ve tedbirlere 1 Temmuz itibarıyla son verilecek.

İçişleri Bakanlığı'ndan 1 Temmuz'da başlayacak normalleşmeyle ilgili genelge - Sayfa 6

*Nikah/düğün merasimlerinde, kapalı yerler için uygulanan Kovid-19 önlemleri dışında, katılımcı sınırlamasına gidilmeyecek, yiyecek içecek ikramı yapılabilecek.

İçişleri Bakanlığı'ndan 1 Temmuz'da başlayacak normalleşmeyle ilgili genelge - Sayfa 7

*Konser, festival, gençlik kampı gibi etkinliklere, belirlenen esaslara uyulması kaydıyla 1 Temmuz’dan itibaren izin verilecek.

İçişleri Bakanlığı'ndan 1 Temmuz'da başlayacak normalleşmeyle ilgili genelge - Sayfa 8

*Kahvehane, kıraathane gibi iş yerlerinde oyun oynatılmasına dair kısıtlamalar 1 Temmuz’dan itibaren sona erecek.

İçişleri Bakanlığı'ndan 1 Temmuz'da başlayacak normalleşmeyle ilgili genelge - Sayfa 9

Genelge aynen şöyle:

Koronavirüs (Covid­19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler; salgının genel seyrinin ve Sağlık Bakanlığı ile Koronavirüs Bilim Kurulunun önerilerinin değerlendirilmesi sonucunda Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda belirlenmektedir.

İçişleri Bakanlığı'ndan 1 Temmuz'da başlayacak normalleşmeyle ilgili genelge - Sayfa 10

Bu çerçevede salgınla mücadelede sıkı tedbirlerin alındığı 14 Nisan 2021­17 Mayıs 2021 tarihleri arasında uygulanan kısmi ve tam kapanma dönemleri sonrasında 17 Mayıs 2021 tarihinden bu yana etaplar halinde “kademeli normalleşme” süreci yürütülmektedir.

İçişleri Bakanlığı'ndan 1 Temmuz'da başlayacak normalleşmeyle ilgili genelge - Sayfa 11

Kademeli normalleşme döneminde gerek aziz milletimizin tedbirlere uyum noktasındaki sağduyulu v e fedakârca yaklaşımının gerekse son zamanlarda ciddi bir ivmelenme yaşanan aşılama faaliyetlerinin etkisiyle salgının seyrinde nispi düşüş/yatay seyir izlendiği kamuoyunun malumudur.

İçişleri Bakanlığı'ndan 1 Temmuz'da başlayacak normalleşmeyle ilgili genelge - Sayfa 12

Öte yandan hep birlikte elde edilen bu başarının sürdürülmesi, salgının yayılımının kontrol altında tutulması ve ivmelenen aşılama faaliyetleri ile birlikte kalıcı normalleşmenin sağlanması için salgın tedbirlerine riayet etmek önümüzdeki dönemde de önemini korumaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir