Çalışanlar Ofise Dönmek İstiyor mu?

Çalışanlar ofise dönmek istiyor mu?

Covid-19 salgını sebebiyle uzaktan çalışanların büyük bir çoğunluğu ofise dönmeye başladı. Peki çalışanlar ofise dönmek istiyor mu? Yapılan son ankete göre yüzde 45’i ev, yüzde 55’i ofis cevabını verdi. Ancak soruya esnek çalışma da girince yanıtlar değişti.

Çalışanlar ofise dönmek istiyor mu? - Sayfa 1

Pandemi dönemiyle birlikte hayatımıza bir zorunluluk olarak giren uzaktan çalışma modeline dünyanın adaptasyonu çok da uzun sürmedi. Kısa sürede atlatılan uyum sürecinin ardından değişen yaşam biçimlerimizle birlikte aslında gelecekte hibrit çalışma modellerinin yaygınlaşacağı da en sık dile getirilen öngörülerden biri olmuştu.

Çalışanlar ofise dönmek istiyor mu? - Sayfa 2

Marketing Türkiye’de yer alan habere göre, 24 Saatte İş’in yaptığı ankete göre çalışanlar hibrit çalışma modelini çok sevdi. Katılımcıların yüzde 75’i hibrit çalışmadan memnun olduklarını belirtirken, yüzde 67’si bir seçim sunulduğunda esnek çalışma modelini tercih edeceklerini ifade etti.

Çalışanlar ofise dönmek istiyor mu? - Sayfa 3

24 Saatte İş, birçok çalışanın pandemiyle birlikte deneyimlediği hibrit çalışma modeliyle ilgili bir anket düzenledi. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 75’i hibrit çalışmadan memnun. Ankete katılanların yüzde 56’sı ofiste, yüzde 44’ü evden çalıştığını belirtti.

Çalışanlar ofise dönmek istiyor mu? - Sayfa 4

 Çalışma ortamı tercihi olarak sorulan “Ev mi ofis mi” sorusuna ankete katılanların yüzde 45’i ev derken, yüzde 55’i ofis cevabını verdi. Ancak soruya esnek çalışma da girince yanıtlar değişti. Çalışanlar sadece ev ya da ofiste çalışmak yerine esnek çalışmayı istediklerini belirtti. Katılımcıların yüzde 67’si ensek çalışma modelini tercih edeceklerini belirtirken, yüzde 33’ü sadece ev ya da sadece ofis yanıtını verdi.

Çalışanlar ofise dönmek istiyor mu? - Sayfa 5

ÇALIŞTIĞIN SAATLERİ SEÇMEK İSTER MİSİN?

“Esnek çalışma konusunda hangisi daha önemli?” sorusuna katılımcıların yüzde 44’ü “Çalıştığım yeri seçebilmek” yanıtını verirken, yüzde 56’sı “Çalıştığım zamanı seçebilmek” yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 55’i yalnız bir ortamda çalışmayı sevdiğini belirtti. Yüzde 45’i ise kalabalık ortamda çalışmayı sevdiğini ifade etti. “Çalışacağın saatleri seçmek ister misin?” sorusuna katılımcıların yüzde 85’i istediğini belirtirken, yüzde 15 fark etmez yanıtı verdi.

Çalışanlar ofise dönmek istiyor mu? - Sayfa 6

DAHA FAZLA MAAŞ ÖNCELİK

Ankete katılanların yüzde 75’i ofise gitmenin en büyük zorluğunun ise yolda geçirilen zaman olduğunu söyledi. Yüzde 25’i kalabalık iş ortamında çalışmanın zor olduğunu belirtti.

Çalışanlar ofise dönmek istiyor mu? - Sayfa 7

“Pandemi bitince full time ofisten çalışmak ister misin?” sorusuna katılımcıların yüzde 69’u evet yanıtını verirken, yüzde 31’i bu duruma alıştığını ve istemediğini ifade etti. Ancak ofiste çalışmak mı evde mi sorusuna maaş faktörü girince fikirler değişti. Katılımcılara şu anda aldığı maaş hatırlatılarak iki seçenek sunuldu.

Çalışanlar ofise dönmek istiyor mu? - Sayfa 8

Çalışanların yüzde 39’u “Evden çalışarak aynı maaşı almak” seçeneğini işaretlerken, yüzde 61’i “Ofise gidip yüzde 20 daha fazla maaş almayı” tercih etti. “Maaşının saatlik ücret olarak ödenmesini ister misin?” sorusuna katılımcıların yüzde 67’si evet yanıtını verirken yüzde 33’ü bunu istemeyeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir