Kara Komedi Dizisi: Russian Doll

HAZIRLAYAN: DAMLA BAKIR

-Başrolünde Natasha Lyonne, Leslye Headland ve Amy Poehler gibi isimlerin rol aldığı Russian Doll, 2019 yılında Amerikan komedi-drama dizisi olarak Netflix platformunda yayınlanmaya başladı. Dizi bir oyun tasarımcısının zamanda sıkışmasını konu alıyor.

8 bölümden oluşan Russian Doll, 2019 yılında Amerikan dizisi olarak Netflix’te gösterime başladı. Matruşka anlamına gelen Russian Doll, dizinin baş kahramanı Nadia Vulvokov‘un tekrar eden zaman dilimlerinde sıkışma hikayesini anlatıyor. Öncelikle dizi toplumun kadına dayattığı normları reddediyor. Bu açıdan klasik dizilerden ayrışıyor. Nadia kendine has yaşam tarzıyla birlikte kadına dayatılan toplumsal normlara karşı çıkıyor. İnsanlara bağlanmakta zorluk yaşayan, alkolik ve sigara bağımlısı Nadia aynı zamanda oldukça eğlenceli ve renkli bir kişilik. Nadia’ya 36. doğum günü için parti düzenleniyor. Nadia, üç gündür kayıp olan kedisi Yulaf’ı aramak için sokağa çıktığında araba çarpıyor ve ölüyor.

Zamanın içine sıkışan Nadia tekrar doğum günü anına dönüyor. Nadia bu duruma anlam veremiyor. Birçok kez ölüp tekrar doğum günü gecesine dönen Nadia, farklı bir durum olduğunu anlamaya başlıyor.

Bencil ve umursamaz tavırlarıyla dikkat çeken Nadia kendi gibi sürekli ölüp tekrar aynı zamana dönen Alan ile karşılaşıyor. Nadia öldüğünde Alan’da ölüyor ve her şeye baştan başlıyorlar. Aralarında bir bağ olduğunu fark ettiklerinde çok daha dikkatli davranıyorlar. Bağ kurmakta zorlanan ve bencil biri olan Nadia, zamanla Alan’ın hayatta kalabilmesi için çabalamaya başlar. Nadia’nın tasarladığı oyunda tek karakter bütün her şeyi hallederken, gerçek hayatta böyle olmadığını hatırlar. Birbirlerine destek olarak hayatta kalmaya çalışan Nadia ve Alan yaşam ve ölümü paylaşmaya başlarlar. Zamanda sıkışmaktan kurtulurlar ve yarını görebilirler.

Kara mizahın ön planda olduğu Russian Doll, gerek oyunculuklar gerekse konu işleme bakımından izlenmesi gereken yapımlardan biri olduğunu düşünüyorum. Bir sezondan oluşan dizinin ikinci sezonu ise yakında Netflix’te izlenebilecek.

Psikolojik gerilim sevenlere: Behind Her Eyes

-İngiliz yapımı 6 bölümlük mini dizi olan Behind Her Eyes, bir süredir Netflix’te Top10 listesinden düşmüyor. Klasik bir gerilim filmi gibi gözüken Behind Her Eyes, ters köşe sonuyla izleyiciyi şaşırtmayı başarmış görünüyor.

Son zamanlarda Netflix’te popüler hale gelen Behind Her Eyes, Sarah Pinborough tarafından aynı isimli romanından 2017 yılında Steve Lightfoot tarafından uyarlandı. Eve Hewson, Simona Brown ve Tom Bateman’ın başrollerini paylaştığı dizi, izleyenleri etkisi alacak film olmasıyla birlikte şaşırtıcı sonuyla izleyenleri ters köşe ediyor. Bir psikiyatri kliniğinde sekreter olan Louise, boşanmış bir annedir. Bir gece barda başkarakterlerden biri olan David’le çarpışır ve tanışma gerçekleşir. Louise sonradan öğrenecektir ki David kliniğe gelecek olan yeni psikolog olacaktır. Buraya kadar klasik bir şekilde ilerleyen dizi ilerleyen bölümlerde bu klişeden ayrışıyor. David’le aynı iş yerinde çalışmaya başlayan Louise, David’in evli olduğunu öğrenir.

David’in eşi olan Adele, kocasını çok seven bir kadın olarak gözüküyor. Zaman zaman geçmişe geri dönen dizi, izleyicinin kafasının karışmasına sebep oluyor. Soru işaretleriyle ilerleyen dizi, Adele, David ve Louise üçlüsü etrafında dönüyor. David ve Louise’in birbirine aşık olması sonucu David eşi Adele’den boşanmak istiyor. David’i kaybetmemek için türlü işler çeviren Adele, dizinin ilk bölümlerinde sevimsiz bir kadın gibi gözükse de ilerleyen bölümlerde iyi niyetli bir kadın olduğunu düşündürüyor. Ta ki dizinin son bölümüne kadar…

Adele ve arkadaşı Rob’un akıl hastanesinde tanışması ve yakın arkadaş olmaları üzerine şekillenen dizide Rob, Adele’i seviyor gibi gözükse de aslında Adele’in sahip olduğu her şeyi kıskanan bir karakter. Astral seyahata çıkabilen Adele, bu görüyü Rob’a öğretiyor. Hikâyenin sonunda öğreniyoruz ki astral seyahate çıkan Adele ve Rob ruhlarını değiştiriyor. Adele’in bedenine giren Rob, kendi bedenindeki Adele’i öldürüyor. Adele’in yerine geçen Rob, David’le evleniyor ve olaylar gelişiyor…

Özellikle Eve Hewson’un oyunculuğuyla dikkat çektiği dizi, bir süredir Netflix’te en çok izlenen diziler arasında yer alıyor. Farklı bir yapım olan Behind Her Eyes, bir oturuşta bitirilecek cinsten bir dizi olarak karşımıza çıkıyor.

Bir baba-oğul hikâyesi: Nuh Tepesi

Geçtiğimiz günlerde dijital platformda gösterime giren Nuh Tepesi filmi, 2019 yılında çekilmiş fakat pandemi dolayısıyla ertelenmiş bir film olarak karşımıza çıkıyor. Cenk Ertürk’ün yazıp yönettiği film dünya prömiyerini Tribeca Film Festivali’nde yapmıştı. Sonrasında Adana Film Festivali’nde En iyi Film ve En İyi Yönetmen olmak üzere birçok ödül kazandı. Baba-oğul ilişkisine odaklanan filmde, hamile olan karısıyla boşanmanın eşiğine gelmiş Ömer’in babasının son isteğini yerine getirmek üzere köye gitmesiyle başlar. Babası İbrahim yakında öleceğini bildiğinden dolayı vasiyeti olan ve küçükken diktiği Nuh Ağacı’nın altına gömülmek ister. Köylüler ise ağacın kutsal olduğuna inanmış ve yıllardır ağacın oraya durduğuna, şifa dağıttığına, derman olduğuna inanmışlardır. Nuh Ağacı, köylüler için kutsal bir önem taşımaktadır.

Film sağlıksız bir baba-oğul ilişkisine odaklanıyor. Ömer ve İbrahim zamanında yaptıkları veya yapamadıkları şeylerden dolayı üzüntü duyuyorlar. Ömer babasına öfke besliyor fakat diğer taraftan İbrahim’in son dileğini yerine getirmek için çabalıyor.

Nuh Ağacı’nı peygamberin diktiğine inanan köylüler, İbrahim’e ve Ömer’e adeta savaş açıyorlar. Ağacı vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Köylüler için kutsal anlam taşıyan bu ağaç aynı zamanda muhtar için bir gelir kapısı. Filmde yer alan baba-oğul arasında geçen hesaplaşma diyaloglarının tatmin edici seviyede olduğu film kendisini içine alıyor, empati yapmaya sevk ediyor. Ömer eşiyle boşanırsa çocuğuyla babası gibi sağlıksız ilişkilerinin olacağını düşünüyor ve bu durumdan korkuyor.

Film temel olarak baba-oğul ilişkisini anlatsa da aslında birçok mesaj veriyor. Ağaca sorgusuz sualsiz inanan ve kutsallaştıran köylüleri filmde geçen ‘’ağacı rahat bırakın, insanların ümide ihtiyacı var’’ sahnesi aslında çok iyi anlatıyor. İnsanların dini duygularını suiistimal edip bundan para kazanan muhtarsa günümüzde birçok duruma uyarlanabilecek cinsten…

Kozmetik deneylerinin arkasındaki perde: Sava Ralph

-Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ‘’Save Ralph’’ isimli kısa film Humane Society International tarafından #SaveRalph kampanyasının parçası olarak hazırlanan bir animasyon projesi karşımıza çıkıyor. Hayvan deneylerinin bir parçası olan tavşan Ralph’yle yapılan röportajdan oluşan kısa film kısa sürede internette viral oldu.

Spencer Susser’ın yönetmenliğini yaptığı kısa filmde hayvan deneylerinde kullanılan Ralph isimli tavşanın yaşamı anlatılıyor. Birçok deneye maruz kalan Ralph’nin vücudunda çeşitli hasarlar oluşuyor. Hayvan deneyine maruz kalan Ralph’nin vücuduna verilen zararlar, animasyonda vurucu bir şekilde gözler önüne seriliyor. 6 Nisan 2021’de yayınlanan ve kısa sürede viral olan kısa filmin oyuncu kadrosunda Taika Waititi, Ricky Gervais, Zac Efron, Olivia Munn, Pom Klementieff, Tricia Helfer ve Rodrigo Santoro gibi isimler yer alıyor.

Denek olmaktan ibaret olan Ralph’nin, insanlar için kendini feda etmesini işleyen filmde, hayvan deneyi yapan firmaların gerçekleri ve hayvanlara yapılan eziyetler animasyon tarzında olmasına rağmen vurucu bir şekilde anlatılıyor. Deney sonucu kör olan ve kulakları duymayan Ralph çok acı çekiyor fakat işinin bu olduğunu da şu cümlelerle ifade ediyor;  “Çok önemli değil, nefes alırken acıtmıyor. İnsanlar için değer. Ne de olsa bizden üstünler.

Filmdeki en can alıcı cümleyse “Denek olarak çalışmak zorunda kalmasaydım normal bir tavşan gibi tarlalarda yaşardım.” cümlesi oluyor.

Birçok marka bu farkındalığa varmışken bazı markalar ‘daha az maliyetli’ olduğu gerekçesiyle bu işkenceye devam ediyor. Hatta Çin gibi ülkeler hayvan deneyini zorunlu kılıyor. Her insan bu vahşete ortak olmamak için vegan ve cruelty free ürünler kullanmaya özen göstermeli. Ralph gibi hayvanlar ölmemeli…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir