Ağrının Vitrini İshak Paşa Sarayı

Türkiye’nin en büyük ikinci sarayı İshak Paşa’yı ve ile kattığı değeri Ağrı İl Kültür ve Turizm Müdürü Ebu Muhsin Bulut aktardı. Bulut, İshak Paşa Sarayı’nın Türkiye’deki en büyük sivil mimari eser olduğunu da söyledi.
Ağrı Dağı’na meydan okuyan heybet Ağrının Doğubayazıt ilçesinde bulunan İshak Paşa Sarayı’nın yapımına 1685 yılında Osmanlı Sancak Bey’i Çolak Abdi Paşa tarafından başlatılmış ve yine aynı soydan olan İshak Paşa tarafından devam ettirilerek 99 sene sonra 1784 yılında Ahıskalı mimarlar tarafından tamamlanmıştır. Bazı kısımları tek, bazı kısımları 2, bazı kısımları ise 3 katlı olan ve 7 bin 600 metrekare üzerine oturtulan sarayda harem, aşevi, hamam, toplantı salonları, eğlence yerleri, mahkeme salonu, camii, çeşitli hizmet odaları, oturma odaları, uşak ve seyis odaları, muhafız koğuşları, cezaevi, erzak depoları ve cephanelik gibi bölümlerde mevcuttur. Bir bey kalesi olarak inşa edilen İshak Paşa Sarayı Selçuklu Mimarisi’ni net bir şekilde aktarırken türünün de nadir örneklerindendir. Sarayın neredeyse geneli savaşlar sırasında ciddi tahribatlara uğrarken cami bölümü ise en sağlam kalan yerdir. Klasik Osmanlı mimarisinden de esintiler veren saray, farklı üslup ve şekillere de sahiplik etmektedir. Ayrıca sarayın ihtişamı ve gösterişi ise çevreye ve merkezi hükümete gücünü gösterme amacından kaynaklanmaktadır. Dünyada ilk kalorifer sistemi döşenen saray olma ünvanına sahip olan İshak Paşa, merkezi sistem ile ısıtılırken tam 116 odaya sahiptir. Yüzlerce odaya sahip ve birçok efsane barından bu sarayın her noktası tarih ve hikaye barındırırken, Ağrı dağına meydan okuyan heybetiyle de Türkiye’nin ve Ağrı’nın en önemli tarihi eserlerinden yılda 250 bin turist İshak Paşa Sarayı’nın yılda 250 bin turist ağırladığını dile getiren Bulut, gelen turistlerin şehre hem ekonomik hem de kültürel anlamda ciddi katkılar sağladığını ekledi. İshak Paşa’yı ziyaret etmek maksadıyla dünyanın dört bir yanından gelen insanların barınma, yeme içme, ulaşım gibi masraflarının Ağrı’ya ve yerel esnafa verdiği katkının da altını çizen Turizm Müdürü bu tarihi yapının şehrin kalkınmasında ki rolünün oldukça önemli olduğunu da ifade etti.

Tanıtımda Hedef Z Kuşağı

İshak Paşa’nın sadece Ağrı için değil Türkiye içinde bir değer olduğunu dile getiren Kültür ve Turizm Müdürü bu tarihi mekanın gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğinin ve bununda tanıtım ile olacağını vurguladı. Sarayın Türkiye’de bir tanınırlığının bulunduğunu ancak tanıtımın bir sınırının olmadığını dile getiren Ebu Muhsin Bulut, bu konuda sürekli bir hareket içinde bulunduklarını ve çalışma mecralarının da özellikle Z kuşağına ulaşmak maksadıyla sosyal medya olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca zaman zaman yurt içi ve yurt dışı fuarlarla da sarayın tanıtımını sürdüklerini ancak pandemiden dolayı şuan için fuarlara ara verdiklerini aktardı.
İshak paşa sarayı hakkında hatırı sayılır miktarda akademik çalışmanın da olduğunu belirten bulut, Bunların başında ise Prof. Dr. Yüksel Bingöl’ün İshak Paşa Sarayı isimli prestij kitabının geldiğini söyledi. Ayrıca Prof. Dr. Yusuf Çetin Saray ile ilgili kitabı ve Prof. Dr. Hamza Gündoğdu’nun İshak Paşa Sarayı çalışmasının da mutlaka okunması gerektiğini ve çok önemli olduklarını sözlerine ekledi. Bu önemli eserler dışında tarihi yapı ile ilgili yüzlerce makalenin bulunduğunu da aktardı.
Modern teknikler ne gerektiriyorsa onu yaptık 2011 yılında yapılan ve sarayın genel doğasını bozduğu gerekçesiyle bazı kesimler tarafından eleştirilen cam tavan restorasyonu hakkında modern teknikler neyi gerektiriyorsa onu yaptıklarını İshak Paşa’da yapılan çalışmalarının sarayın mevcut halini korumak ve
güçlendirmek için yapıldığını ancak günün birinde tamamlama projesi olması durumunda üstteki geçici koruma çatısının kaldırılabileceğini, ya da daha farklı bir projeyle geliştirilebilineceğini ifade etti. Ayrıca halihazırda çevre düzenlemesinin devam ettiğini ancak onun dışında şimdilik büyük bir restorasyon çalışmalarının olmadığını da dile getirdi.
Etkinlerde tarihi dokuya zarar vermemeye çalışıyoruz.
Son zamanlarda ulusal basına da yansıyan DossoDossi Fashion Show’un 2020-2021 kış kreasyonu dijital platform defilesinin çekimleri ve Hercai dizisinin sezon başlangıç fragmanına ev sahipliği yaptığını aktaran bulut, İshak Paşa Sarayı’nın 2021 yılı içinde de planlanan Çini ve Seramik Sergileri, Fotoğraf Sergileri ve Prestij Konserleri etkinlikleri olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca Turizm Müdürü tüm bu etkinlikler esnasında sarayın tarihi dokusuna zarar vermemek için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti.
Haber : Semih Okta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir