Erdoğan: NATO Görüşmeleri Yararlı Oldu

NATO zirvesinde bir çok Ülke liderleri ile birebir görüşmeler yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel’de basın toplantısı ile gelişmeleri açıklıyor,

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’la görüşmesinin ardından açıklama yapıyor

SON DAKİKA HABERİ: Brüksel’de ABD Başkanı Biden’la bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kritik görüşmenin ardından açıklamalarda bulunuyor.

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden'la görüşmesinin ardından açıklama yapıyor
İki liderin görüşmesi 45 dakika sürdü, ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Erdoğan ve Biden’ın başkanlık ettikleri heyetler arası görüşme 40 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin ardından basın toplantısı düzenliyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

İki liderin görüşmesi 45 dakika sürdü, ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Erdoğan ve Biden’ın başkanlık ettikleri heyetler arası görüşme 40 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin ardından basın toplantısı düzenliyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“Yaptığımız görüşmelerin tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Köklü değişimlerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Bölgesel aktörlerin karar alma süreçlerindeki etkisi ve ağırlığı günden güne artıyor.

Corona virüs salgını küresel sistemdeki açıkları gözler önüne sermiştir. Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimizin güvende olamayacağı gerçeğiyle bir kez daha yüzleşiyoruz.

Dönem sorumluluktan kaçma değil elinin taşın altına koyma dönemidir. Akdeniz’den Karadeniz’e NATO’nun ittifakına ihtiyaç duyulan her yerde NATO görev almalıdır.

Üzülerek bir hususun altını çizmek istiyorum; örgütler arasında ayrım yapan, iyi terörist kötü terörist anlayışı halen devam ediyor.

Türkiye DEAŞ belasına karşı göğüs göğüse mücadele etmiş tek NATO müttefikidir.

İdlib’e yönelik son dönemde artan terör saldırıları bölgeyi kaosa sürüklemeyi amaçlamaktadır.

Görüşmelerimizde YPG/PKK’ya verilen desteğin sonlandırılmasını açıkça dile getirdik.

Ülkemiz Suriye mahreçli düzensiz göç yükünü tek başına göğüslemek zorunda kalmıştır. Türkiye’ye verilen taahhütlerin çoğu yerine getirilmemiştir. Tüm müttefiklerimiz sığ siyaseti bırakıp tam bir işbirliği yapmalıdır.

Biden’la hem sorunları hem de ortak konuları yapıcı bir şekilde ele aldık.

Son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu.

Biden’la doğrudan kanalların etkin kullanılması konusunda mutabık kaldık. Türkiye ile ABD arasında çözülemeyecek bir sorunun olmadığını düşünüyoruz.”

İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde, doğrudan diyalog kanallarını, etkin ve düzenli şekilde kullanma konusunda mutabık kaldık. Türkiye ile ABD arasında çözülemeyecek bir sorunun olmadığını düşünüyoruz.”

Afganistan konusundaki düşüncelerimizi çok açık olarak Sayın Biden’a ifade ettim. Afganistan’da Pakistan’ı ve MAcaristan’ı yanımıza alma düşüncemizi kendilerine söyledik.

Şu an itibariyle bir mutabakat söz konusu.

S-400’de bizim düşüncemiz daha önce neyse aynı düşünceyi Sayın Başkan’a ifade ettim. F-35 konusunda da aynı düşünceleri ifade ettim.

Biden’la tanışmam görüşmem yeni değil, çok çok eski. Savunma konusunda “Bakanlarımız görüşsün, atılacak adımları atalım” dedik.

MİÇOTAKİS’LE GÖRÜŞME

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’le güzel bir görüşme geçti. Miçotakis’in sessiz sakin bir yıl geçirme düşüncelerine katılıyorum.

MACRON GÖRÜŞMESİ

Fransa Cumhurbaşkanı Macron “İslam’a karşı olmam söz konusu değildir, bunu bir dost olarak size söylüyorum.” dedi.”

 

 

 

ayrıntılar geliyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir