Azerbaycan’da Suşa’ya Tarihi Ziyaret!

Tarihi ziyaret! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’da Şuşa’yı ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 yıl sonra Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan işgalinden kurtarılan Dağlık Karabağ’ın Şuşa şehrine geldi. Erdoğan, burada Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı.

Tarihi ziyaret! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'da Şuşa'yı ziyaret etti - Sayfa 1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere “TC-TUR” uçağıyla Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye geldi.

Tarihi ziyaret! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'da Şuşa'yı ziyaret etti - Sayfa 2

Erdoğan’ı, Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’nda Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yagup Eyyübov, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov ile Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim ve Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı karşıladı.

Tarihi ziyaret! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'da Şuşa'yı ziyaret etti - Sayfa 3

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Rize Milletvekili ve NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Osman Aşkın Bak da Azerbaycan’a geldi.

Tarihi ziyaret! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'da Şuşa'yı ziyaret etti - Sayfa 4

Resmi ziyaret kapsamında 28 yıl sonra Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan işgalinden kurtarılan Dağlık Karabağ’ın Şuşa şehrine giden Erdoğan, burada Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı.

Tarihi ziyaret! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'da Şuşa'yı ziyaret etti - Sayfa 5

Erdoğan, Aliyev ile baş başa görüşmenin ardından anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısına katılacak, şehir turu yapacak.

ŞUŞA, AZERBAYCAN İÇİN BİR ŞEHİRDEN DAHA FAZLA ANLAM TAŞIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaret ettiği Şuşa, Azerbaycanlılar için çok sayıda tarihi anıta sahip olması ve pek çok seçkin bilim ve kültür adamının burada doğması nedeniyle sadece bir şehir olmaktan çok daha fazla anlam taşıyor.

Tarihi ziyaret! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'da Şuşa'yı ziyaret etti - Sayfa 6

Şuşa, Azerbaycan tarih ve kültürünün simgelerinden olmasının yanı sıra hem bölgeye hakim coğrafi konumu hem de Dağlık Karabağ’ın en büyük şehri Hankendi’ne giden yolun üzerinde bulunması nedeniyle stratejik önemi bulunuyor.

Karabağ Hanı Penahali tarafından 1752’de kurulan Şuşa, hem çok sayıda tarihi anıta sahip olması hem de çok sayıda seçkin bilim ve kültür adamının burada doğması dolayısıyla sadece Şuşalılar için değil, tüm Azerbaycanlılar için önemli bir kent.

69
Tarihi ziyaret! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'da Şuşa'yı ziyaret etti - Sayfa 7

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Karabağ’ın sembol şehri Şuşa’ya yaptığı ziyaret, Azerbaycan’ın Kafkasya’da yalnız olmadığını ve iki ülkenin birlikteliğini, dosta düşmana gösterecek olması açısından sembolik ve tarihi nitelik taşıyor.

Tarihi ziyaret! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'da Şuşa'yı ziyaret etti - Sayfa 8

BİR İLK GERÇEKLEŞTİ

Bugüne kadar hiçbir Türkiye liderinin Karabağ’da bulunmaması dolayısıyla Erdoğan’ın ziyaretiyle bir ilk gerçekleşmiş oldu.

Ziyaret kapsamında Türkiye ile Azerbaycan arasında Karabağ’ın yeniden imar ve inşası için yapılacak projeler ile siyasi ve ekonomik alandaki anlaşmalara imza atılacak. Bu anlaşmaların Şuşa’da yapılması, Karabağ ve Güney Kafkasya’yla ilgili planları olan tüm güçlere mesaj niteliği taşıyacak.

15 Haziran tarihinin, Azerbaycan Milli Kurtuluş Günü olması da ziyarete başka bir önem kazandırıyor

Tarihi ziyaret! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'da Şuşa'yı ziyaret etti - Sayfa 9

“AZERBAYCAN MÜZİĞİNİN BEŞİĞİ” ŞUŞA

Tarihi ve kültürel zenginlikleri ve doğal güzellikleri nedeniyle Karabağ’ın sembol şehri olarak kabul edilen Şuşa, ünlü besteci ve müzisyenleri ile “Azerbaycan müziğinin beşiği” diye de nitelendiriliyor.

Merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Şuşa’yı “Bu, Azerbaycan halkının, atalarımızın yarattığı büyük bir anıttır. Şuşa, sadece Şuşa halkı için değil, tüm Azerbaycanlılar için aziz şehir, aziz kale, aziz anıttır.” sözleriyle anlatmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir