Salda Gölünün Su Kalitesi Merak Ediliyordu…

Salda Gölünün su kalitesi merak ediliyordu…

Çevresinin renk değiştirmesi ile ilgili farklı iddialar ortaya atılan Salda Gölü’nde son olarak köyün kanalizasyonunun suya karıştığı söylentisi çıktı. İddiaları yalanlayan Burdur Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Alacatlı, Salda Gölü’nde dört noktadan her ay düzenli olarak numuneler alındığını söyledi. Çıkan sonuca göre göl suyu A sınıfı kalitede yüzme suyuna sahip.

Salda Gölünün su kalitesi merak ediliyordu... - Sayfa 1

Burdur Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Alacatlı, Salda köyünün kanalizasyonunun Salda Gölü’ne aktığı iddiaları ile ilgili bir açıklama yaptı.

Salda Gölünün su kalitesi merak ediliyordu... - Sayfa 2

Köyün kanalizasyonunun üç gözlü sızdırmaz fosseptik ve ardından iyi bir doğal arıtmadan geçtikten sonra üç kilometrelik dereden aktığını belirten Alacatlı, dere ağzında herhangi bir kirlenmenin olmadığını ve Salda Gölü’nün dört farklı noktasından alınan numunelerde suyun temiz çıktığını söyledi.

Salda Gölünün su kalitesi merak ediliyordu... - Sayfa 3

Salda Gölü’nün çevresindeki köyler için ileri biyolojik arıtma tesisi ihalesinin 24 Haziran’da yapılacağına dikkat çeken Alacatlı, göl suyunun içme suyu kalitesine yakın olduğunu dile getirdi.

Salda Gölünün su kalitesi merak ediliyordu... - Sayfa 4

Kirlilik iddialarının düzenli şekilde her yıl gündeme getirildiğini ifade eden İl Müdürü Alacatlı, “Salda Gölü’nde dört noktadan her ay düzenli olarak numuneler alınıyor. Çıkan sonuca göre de göl suyu A sınıfı kalitede yüzme suyuna sahip. Bu iddialarla algı oluşturuluyor. İddialara karşı biz de gölün temiz olduğunu, temiz kalması için elimizden gelini yaptığımızı açıklıyoruz. Gölde herhangi bir kirlilik söz konusu değildir. İddialar tabii ki yalan ve asılsız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir