Köy Okulunda ‘Greenbox’

Köy okulunda ‘greenbox’

Köy okulunda 'greenbox'

Selçikli Mustafa Sabırlı Ortaokulu, 100 öğrencili bir köy okulu. Okulda diğerlerinden farklı olarak bir de yemyeşil oda bulunuyor. Öğrencileri için yeşil perde kullanarak videolar çekmeye başlayan görsel sanatlar öğretmeni Hüseyin Coşkun, öğrencilerle iş birliği yaptıkça eldeki imkanlarla yetinmeyip bir sınıfın dört duvarını yeşile boyadı. Televizyon çekimlerinde greenbox olarak bilinen bu teknikle hazırlanan stüdyoda ise birbirinden eğlenceli ve eğitici videolar hazırlanıyor. Üstelik uzaktan eğitim sürecinde de öğrencilerin birlikte projelerde çalışması destekleniyor.

 

Köy okulunda greenbox

 

Yeşil perde ile öğrenciler için etkinlikler yapmaya başlayan Coşkun, çalışmaları şöyle anlatıyor: “Her farklı konu için farklı bir dijital içerik oluşturma hedefim vardı. Tasarladığım bir etkinlik için farklı mekanlarda fakat aynı konu bütünlüğünde bir etkinlik yapmam gerekti. Bu etkinlik için evdeki yeşil perdemi okulumuzun kullanılmayan bir sınıfında duvara monte ettim. Etkinliklerimizi her sahnede sadece bir öğrenci olacak şekilde sosyal mesafe kurallarına uygun olarak okulumuzda yapmaya başladık. Aynı zamanda okulumuzun proje çalışmalarında da da bu yeşil perdeyi kullandık. Çekimlerde greenbox yani yeşil fon tekniğini kullanınca arka planda istediğiniz sanal gerçekliği yaratabiliyorsunuz. Daha neler yapabilirdik ? Nasıl daha verimli bir etkinlik tasarımı oluşturabilirdik? sorularıyla yeşil ekran perdemiz bize yetmemeye başladı. Hareketli sahnelerimiz için genişliği yeterli değildi. Öğrencilerimiz de yeşil perdemizi çok sevince uzun süredir aklımda olan yeşil ekran sahne projemi Okul Müdürümüz Ali Osman Çallıkaya ile paylaştım. Fikrimi çok beğendi. Uzaktan eğitim sürecinde kullanılmayan bir sınıfımızı verimli bir şekilde kullanmak, yenilemek ve örnek bir proje oluşturmak için sahnenin sınırları olmayacağı düşüncesiyle yeşile boyayarak sanal stüdyo ve sahneye dönüştürdüm.”

TEK TEK ÇEKİYORUZ
Video  içeriklerinde öncelikle uzaktan eğitim sürecinde okul ortamında yapılamayan sosyal etkinlikler ve proje çalışmalarımızda kullanılmak üzere sunum, şarkı, şiir, drama çalışmaları kullanıldı. Ardından proje tanıtım ve sunum çalışması, farklı mekanlarda şarkı söyleme etkinliği ve derslerde yapılan etkinliklerin sunumu çalışmalarıyla devam etti. Hüseyin öğretmen, “Bu etkinliklerimizi yaparken öğrencilerimizle tek tek video çekiyor daha sonrasında bu videoları montaj programı ile birleştirerek kompozisyon halinde sunuyoruz. Etkinliklerimizde kullandığımız fotoğraflarımızın çekimini yine bu sınıfımızda yapıyoruz. Yaptığımız video kayıtlarını proje çalışmalarımızda, okul öğrencilerimizle ve paydaşlarımızla dijital ortamda internet etik ilkeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir