Aşı Olmayanlar İçin Yeni Kısıtlamalar Gündemde

Covid-19’la mücadelede aşı olmayanlar için yeni kısıtlamalar gündemde

Türkiye’nin Kovid-19 salgınıyla mücadelesinde aşılamanın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Buna göre, pandeminin sonbahar aylarına kadar kontrol altına alınması ve toplumsal bağışıklığın yüzde 70’e ulaşması planının başarısı için bazı önlemler gündemde.

Covid-19'la mücadelede aşı olmayanlar için yeni kısıtlamalar gündemde - Sayfa 1

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının, sonbahar aylarına kadar kontrol altına alınması ve toplumun büyük bölümünün aşılanma planının hayata geçirilmesi için yeni kararlar gündemde.

Covid-19'la mücadelede aşı olmayanlar için yeni kısıtlamalar gündemde - Sayfa 2

Salgında son durumu değerlendiren uzmanlar, “Aşı yavaşladı, açılma hızlandı. Böyle giderse sonbahar hedefini tutturmak zorlaşır” yorumu yapıyor.

Covid-19'la mücadelede aşı olmayanlar için yeni kısıtlamalar gündemde - Sayfa 3

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre hızlı bir aşı kampanyasıyla sonbaharda toplumsal bağışıklığın yüzde 70’e ulaşması planının başarıyla uygulanabilmesi için bazı önlemler alınacak.

Covid-19'la mücadelede aşı olmayanlar için yeni kısıtlamalar gündemde - Sayfa 4

‘Orta yaş gruplarındaki aşı duyarsızlığı’
Yapılan değerlendirme toplantılarında, aşı randevularına ilginin azalmasının nedeni olarak, 40-50 yaş arasındaki orta yaş gruplarındaki aşı duyarsızlığı gösteriliyor. 18-35 yaş arasının ise hem kurallara uyum, hem de aşıya ilgi açısından en duyarsız kitle olduğu belirtiliyor.

Covid-19'la mücadelede aşı olmayanlar için yeni kısıtlamalar gündemde - Sayfa 5

Sadece aşı kampanyası değil, Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda, karar vericiler ve sosyal bilimcilerle birlikte toplumun aşı psikolojisini yönetmek için yeni kararlar alınması gerektiği de ifade ediliyor.

Covid-19'la mücadelede aşı olmayanlar için yeni kısıtlamalar gündemde - Sayfa 6

Özellikle, sonbahara kadar toplumun yüzde 70’inin bağışıklık kazanması gerektiği, aksi durumda bu oranın yüzde 50’de kalabileceği öne sürülüyor.

Covid-19'la mücadelede aşı olmayanlar için yeni kısıtlamalar gündemde - Sayfa 7

‘Fazla rahatlama yaşanmaya başladı’
Uzmanlar, “Yani, kurallara uymayarak toplumu enfekte eden ile aşıya duyarsız olan aynı yaş grubu. Bir de ‘sonbaharda her şey bitecek, maskesiz dönem başlayacak’ gibi erken yayılan hava nedeniyle, fazla rahatlama yaşanmaya başladı” diyor.

Covid-19'la mücadelede aşı olmayanlar için yeni kısıtlamalar gündemde - Sayfa 8

‘Pozitif ayrımcılık uygulanması’
Kovid-19 aşısına ilginin artmaması durumunda, aşı yaptıranlara pozitif ayrımcılık uygulanması da planlar arasında bulunuyor. HES kodu olmayanların kamu binaları, bankalar ve AVM’lere alınmaması gibi, aşı yaptırmayanlara dönük sınırlamalar da tartışılmaya başlanacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir