Vatandaşlar ABD’yi ‘En Güvenilmez Ülke’ İlan Etti

Vatandaşlar ABD’yi ‘en güvenilmez ülke’ ilan etti

Vatandaşlara “Rusya mı, ABD mi” sorusu yöneltildi. ABD’nin terör örgütleri PKK/PYD ile FETÖ’ye destek vermesinden dolayı “En güvenilmez ülke” ülke ilan edildi.

Vatandaşlar ABD'yi 'en güvenilmez ülke' ilan etti
Araştırma şirketi Areda Survey’in “Türkiye dış politikası” anketi, Türk halkının, terör örgütleri PKK/PYD ile FETÖ’ye destek verip Türkiye düşmanlarıyla işbirliği yapan ABD’ye bakışını ortaya koydu. 1-3 Haziran arasında 2 bin 100 katılımcı ile yapılan araştırmada katılımcılara “Son dönemde Türk dış politikasının en önemli meselesi nedir?” diye soruldu. Katılımcıların 46,9’u “Suriye’deki PYD-YPG varlığı” seçeneğinden yana görüş bildirirken “Sınır ötesi terörle mücadele” ve “ABD ile ilişkiler” başlıkları da öne çıktı.

YAKIN ÇEVREDEKİ FALİYETLER!

“Gelecek 10 yılda Türkiye’nin önüne çıkacak en önemli dış politika olayı hangileridir?” sorusuna verilen cevapta “ABD’nin faaliyetleri” vurgusu dikkat çekti. Katılımcıların yüzde 53,7’si bu soruya “ABD’nin, Türkiye’nin yakın çevresindeki faaliyetleri” cevabını verdi. Türkiye için tehdit oluşturan ülkelerde de yüzde 54,6 ile ABD ilk sıraya yerleşti. Amerika’yı yüzde 51 ile İsrail, yüzde 31,1 ile Birleşik Arap Emirlikleri, yüzde 30,7 ile Suudi Arabistan takip etti.

GÜVENİLMEZ VE SÖMÜRGECİ

Ankette “Hangisi ABD’yi, Türkiye ile olan illişkileri açısından en iyi tarif eder?” sorusu da soruldu. Katılanların yüzde 35,5’i ABD’yi ‘güvenilmez ülke’ olarak nitelerken, yüzde 32,8’i de ‘sömürgeci’ olarak tanımladı. “Türkiye ile Amerika arasındaki en büyük sorunlar nedir?” sorusuna da ankete katılanların yüzde 56,8’i “ABD’nin PYD’ye destek vermesi” cevabını verdi. Katılanların 46,7’si “ABD’nin Orta Doğu’daki politikaları” cevabını verirken, yüzde 42,5’i de “Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemi alması” olduğunu belirtti.

İŞ BİRLİĞİ YAPILMASIN

Türkiye ile ABD arasındaki en önemli iş birliği alanı da yüzde 85,9 ile “Rusya karşısında denge oluşturmak” olurken, ankete katılanların yüzde 50’si gelecek birkaç yılda Türkiye-ABD ilişkisinde hiçbir değişiklik olmayacağını söyledi. Katılanların yüzde 72,2’si Türkiye’nin dış politikasını yürütürken “ABD ile iş birliği yapmaması” gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir