Hasan Saltık 57 Yaşında Kalbine Yenik Düştü

Hasan Saltık 57 yaşında kalbine yenik düştü; Müzik dünyasını yasa boğan vefat haberi

Ülkenin en büyük Türk müziği arşivcisi ve Kalan Müzik’in Kurucusu Hasan Saltık kalbine yenildi. Bodrum’da kalp krizi geçiren Hasan Saltık, 57 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Hasan Saltık 57 yaşında kalbine yenik düştü; Müzik dünyasını yasa boğan vefat haberi

Türkiye’nin müzik kültürüne büyük hizmetler veren, ülkenin en büyük Türk müziği arşivcisi ve Kalan Müzik’in Kurucusu olan Hasan Saltık yaşamını yitirdi. Bodrum’da geçirdiği kalp krizinin ardından hayata gözlerini yuman Hasan Saltık 57 yaşındaydı.

Acı haberi sanatçı Ferhat Tunç sosyal medyadan duyurdu. Tunç, “Kalan Müzik sahibi ve hemşehrimiz Hasan Saltık’ın geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrendim. Tüm Saltık Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Devri daim olsun” dedi.

Gönüllü kültür bakanı gibi çalışan bır duayen olan Saltık’ın cenazesinin yarın Bodrum’dan İstanbul’a getirileceği öğrenildi. Hasan Saltık için İstanbul’da tören yapılacak, cenaze programı yarın  belli olacak.

HASAN SALTIK KİMDİR?

1964 yılında Tunceli’de doğan Hasan Saltık, ilköğrenimini Tunceli’de, ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda başladığı obua eğitimini ekonomik güçlükler nedeniyle yarım bırakarak Suadiye Lisesi’ne devam etti.

Amcasının oğlu Rahmi Saltuk’un plak şirketinde dört yıl çalıştıktan sonra 1992 yılında Kalan Müzik’i kurdu. Unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri “Kalan Müzik” etiketi altında yayınladı.

Çeşitli yörelerin ulusal ve uluslararası arşivlerde; özellikle şahısların ellerinde saklanmış ya da unutulmuş kendi dillerinde müzik örneklerini içeren albümler yayınladı. Bizzat o yörelerde yaşayan sanatçılar tarafından kendi arkaik dil ve lehçelerinde seslendirdikleri müzik eserlerinin derlenmesi için araştırmacılara destek verdi, yapılmalarına önayak oldu. Pomak göçmenlerinden Tahtacı Türkmenlerine, Sadettin Kaynak’tan, Münir Nurettin Selçuk’a, Hacı Taşan’’dan, Hisarlı Ahmet’e, Hafız Yaşar’dan Muharrem Ertaş’a; Neşet Ertaş’tan Neyzen Tevfik’e, Malatyalı Fahri’den Âşık Veysel’e uzanan bir arşiv malzemesini yayımladı.

Türkiye’nin zengin kültür potansiyelini ortaya çıkarmaya dönük dokuzyüzü aşkın proje gerçekleştiren Saltık, projeleriyle Anadolu kültür mirasının, uluslararası festivaller yoluyla dünyaya açılmasına, dünyanın en prestijli arşiv ve kütüphanelerinde dinleyicilerle ve akademisyenlerle buluşmasına imkân sağladı. 1998’de kemancı Cihat Aşkın’ın ‘Minyatürler’iyle Klasik Batı Müziği alanına yöneldi. 2003 yılında Prens Claus Nişanı’na layık görüldü.2004’te Time dergisi tarafından “Türkiye’nin müzik antropologu” olarak tanımlandı ve Avrupa Kahramanları’ndan biri olarak seçildi.5 Nisan 2017’de İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu kararıyla fahri doktora unvanı aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir