Brezilya’da Ölümler Yüzde 95 Azaldı

Brezilya’da CoronaVac araştırması: Ölümler yüzde 95 azaldı

Brezilya’nın Serrana kasabasında, yetişkinlere CoronaVac aşısının uygulanmasının ardından, virüs kaynaklı ölümlerin yüzde 95, hastanede tedavi görenlerin sayısının yüzde 86 azaldığı açıklandı.

Brezilya'da CoronaVac araştırması: Ölümler yüzde 95 azaldı - Sayfa 1

Brezilya’da Sao Paulo eyaletine bağlı biyolojik araştırmalar yapan Butantan Enstitüsü, yaklaşık 45 bin nüfuslu Serrana kasabasında, yetişkinlere CoronaVac aşısının uygulandığı ‘S Projesi’nin sonuçlarını açıkladı.

Brezilya'da CoronaVac araştırması: Ölümler yüzde 95 azaldı - Sayfa 2

Ölümler yüzde 95 azaldı
Buna göre, Serrana’daki yetişkinlerin yüzde 95’ine (yaklaşık 27 bin kişi) şubat, mart ve nisan aylarında CoronaVac aşısının iki dozu da uygulandı.

Brezilya'da CoronaVac araştırması: Ölümler yüzde 95 azaldı - Sayfa 3

Aşılama sonrasında, önceki döneme oranla Kovid-19 kaynaklı ölüm yüzde 95, hastanede tedavi görme yüzde 86 ve hastalığı belirtili atlatanlar yüzde 80 azaldı.

Brezilya'da CoronaVac araştırması: Ölümler yüzde 95 azaldı - Sayfa 4

Ayrıca, her gün çalışmak için yaklaşık 10 bin kişinin Serrana’dan Ribeirao Preto kasabasına gitmesine ve çevre bölgelerde vakaların artmasına rağmen Serrana’da vakalarda düşüşün devam etmesi, aşılamanın virüsün dışarıdan getirilmesini de önlediğini ortaya koydu.

Brezilya'da CoronaVac araştırması: Ölümler yüzde 95 azaldı - Sayfa 5

‘Aşılama sadece bireysel değil halk sağlığını da koruyor’
Butantan Enstitüsü Klinik Araştırmalar Direktörü Ricardo Palacios, yetişkinlerde elde edilen bağışıklığın, 18 yaş altındaki kişilere de olumlu yansıdığını belirterek, “Aşı uygulanmayan kişilerde vakaların azalması, virüsün toplum içinde dolaşımının düştüğüne işaret ediyor. Bu da, aşılamanın sadece bireysel değil, toplum sağlığını koruduğunu gösteriyor” dedi.

Brezilya'da CoronaVac araştırması: Ölümler yüzde 95 azaldı - Sayfa 6

Butantan Enstitüsü Başkanı Dimas Covas da, çalışmanın önemli sonuçlarının, Brezilya ve dünyadaki bağışıklık kazandırma stratejilerini destekleyebileceğini, CoronaVac gibi aşılarla salgının kontrol altına alınması için umut vadedebileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir