Ataman: Kupayı İlk Anıtkabir’e Götürmek İstiyoruz

Turkish Airlines EuroLeague Final Four’da Barcelona’yı mağlup ederek şampiyonluğa ulaşan Anadolu Efes’in başantrenörü Ergin Ataman, kupanın bir Avrupa şampiyonluğunun ötesinde hikayeye sahip olduğunu ve bu kupayı ilk olarak Anıtkabir’e götürmek istediklerini söyledi.

Ergin Ataman: EuroLeague kupasını ilk olarak Anıtkabir'e götürmek istiyoruz

Yarım kalan bir hikayeyi tamamladıklarını belirten Ataman, “Bu gelen kupanın Avrupa şampiyonluğunun ötesinde bir hikayesi var bizim için. 2017-18’in sezon ortasında Anadolu Efes’e geldiğim zaman son sıradaydı Anadolu Efes. Kısa sürede kaderi değiştiremedik ve son sırada tamamladık. Sonrasında yeniden bir yapılanmaya gittik. Hemen o sene EuroLeague’de finale çıktık. Spor tarihinde çok önemli bir olaydı. Sonunculuktan bir anda finale çıkıyor olmak… Finale çıkmışken o finali kazanmalıydık ama kazanamadık. Fakat kafaya onu koyduk. Bir sonraki sezona o şampiyonluğu almak hedefiyle başladık. Müthiş bir sezon geçirdik. Bütün Avrupa bizden bahsederken, otoriteler tarafından şampiyonluğun en büyük adayı gösterilirken diğer liglerin hepsi yaz aylarında tamamlandı ama EuroLeague organizasyonu iptal edildi. O kadar emek sarf ediyorsun ama oynanmıyor ve büyük bir hayal kırıklığı yaratıyor. Bu sezon bende ciddi bir motivasyon kaybı vardı. Geçen sezon bize yapılan haksızlık ile… Ama adım adım ilerleyerek tarihi bir olay oldu bizim için. Gitti geldi olaylar ama kendimizi yeniden Final Four’da bulduk. Final Four’da CSKA karşısında yeniden hatalar yaptık elimiz ayağımıza dolandı ama kazandık. Artık o finale de çıkmışken kaybedemezdik açıkçası” ifadelerini kullandı.

Törene büyük EuroLeague kupası ile gelemediklerini çünkü onun müzelerinde olduğunu ve ilk olarak Anıtkabir’e götürmek istediklerini belirten Ataman, “EuroLeague kupası müzemizde. İnşallah onu ilk olarak Anıtkabir’e götürmeyi çok istiyoruz. Cumhurbaşkanımıza da takdim etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Star oyuncularla bir takım kurmadık’

Kadronun kuruluş süreci ve sonrasında şampiyonluğa giden organizasyona değinen tecrübeli çalıştırıcı, “Bu kadroyu kurduk ve ana kadroya girip çıkan sadece 1 oyuncu oldu. Sadece bir mevkide değişimimiz oldu. Bu seneki kadro geçen sezonun aynısıydı. Biz milyon Dolar’lar verip star oyuncularla bir takım kurmadık. Aldığınız oyuncuların hepsi star olursa puzzle tamamlanmaz. Karakter olarak egolarını bir kenara bırakabilen isimler baktık. Sonrasında tabi bu oyuncuları geliştirdik. Elbette sadece ben değil çok değerli bir teknik kadromuz var. Arkamızda her türlü organizasyonu yapabildiğimiz bir kulüp var. Saygı var. Avrupa basketbolunun Anadolu Efes’e yaptığı yatırım karşısında bir saygısı var. Oyun olarak da bir saygı var. ‘Biz NBA’de olsak Play-Off oynarız’ diyorum. Bunu söylerken bir mesaj var. Bazı gerçekler var. EuroLeague’in artık teknik anlamda NBA seviyesine gelmiş olması ile alakalı. Son iki sezondur NBA takımları, Avrupa takımları ile maç yaptırmıyor. Çünkü Avrupa takımları yenmeye başladı artık. Hem ABD’de hem burada… NBA’in marka değeri düşmesin diye düşündüler. Tüm bunlar bizde hem teknik hem mental anlamda büyük güç yarattı. Finale gelene kadar 40 maç yaptık. Final maçı 41. maçımız. Oynadığımız takımların çoğu Avrupa’nın üst düzey takımları. Bunun sonucunda 41. maçta o kupayı almak çok önemliydi artık bizim için. Şunu gördük ki bizler kadar sizler, Türkiye bu hikayeye çok inanmıştı. Bunun sonunu bir kupayla taçlandırmamız ülkemiz adına çok güzel oldu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir