Türk Yapımı Kargu Dünya Basınının Gündeminde

Türk yapımı Kargu dünya basınının gündeminde

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde kurulan Libya Uzmanlar Paneli’nin Mart 2021 raporuna göre, patlayıcı yüklü Türk yapımı Kargu-2 kamikaze drone, Libya’da darbeci Hafter güçlerini, komut almadan yapay zekasıyla yani otonom olarak bulup vurdu.

Türk yapımı Kargu dünya basınının gündeminde - Sayfa 1

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde kurulan Libya Uzmanlar Paneli, Mart 2021 raporunu BM Güvenlik Konseyine sundu. Raporda bir ilk olma özelliğini taşıyan önemli bir bilgiye yer verildi

Türk yapımı Kargu dünya basınının gündeminde - Sayfa 2

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre raporun 17. sayfasında aktarılan olaya göre, Libya’daki çatışmalar esnasında darbeci Hafter güçleri, saldırılarının püskürtülmesinin ardından patlayıcı yüklü Türk yapımı otonom kamikaze drone Kargu-2 tarafından bulunarak vuruldu.

Türk yapımı Kargu dünya basınının gündeminde - Sayfa 3

Raporda, verilen zarara veya drone saldırısı sonrası ölü sayısına ilişkin bilgi yer almıyor. Bu olay, makine öğrenimine dayalı otonom bir silahın bilinen ilk vakası olarak kabul ediliyor. İnsansız hava araçlarının kendi inisiyatifiyle gerçekleştirdiği ilk saldırı olabileceği ifade ediliyor.

Türk yapımı Kargu dünya basınının gündeminde - Sayfa 4

DÜNYA MEDYASININ GÜNDEMİNDE

BM raporunda yer verilen bu gelişme dünya medyasının yoğun ilgisiyle karşılaştı. AXIOS, “Katil robotların çağı çoktan başlamış olabilir” başlığıyla duyurdu.

New Scientist dergisi, “Drone’lar ilk kez insanlara tamamen otonom olarak saldırmış olabilir” ifadesine yer verdi.

Türk yapımı Kargu dünya basınının gündeminde - Sayfa 5

New York Post ise “Katil drone, kendisine söylenmeden bir insan hedefini avladı” başlığıyla okuyucularına duyurdu.

Türk yapımı Kargu dünya basınının gündeminde - Sayfa 6

DÖNER KANATLI VURUCU İHA: KARGU

Kargu, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen, asimetrik harp veya anti-terör alanlarında kullanılmak üzere tek er tarafından taşınabilen, otonom veya uzaktan kumanda ile çalışabilen bir insansız hava aracı.

Kargu, gerçek zamanlı özgün görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmalarıyla sabit veya hareketli hedeflere karşı etkin olarak kullanılabiliyor. Kargu-2 ile bir binanın ya da mağaranın içine girilip tespit yapılabiliyor, tehdit unsurları etkisiz hale getirilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir