Olur Olmadık Yerde Kullanılan Sıfat: Keyifli

Günlük yaşamımıza dahil olan ve sözcüğün gerçek anlamını ya da sözlük karşılığını sorgulamadan kullandığımız kelimelerden biri: Keyifli! Buşra Babaoğlu, Arel Repost için yazdı

Yine bir kelimeyi harcadık mı? Harcadık.

Pandemi süreci gereği çevrim içi eğitimler, toplantılar, bazen de sosyal medya yayınlarında zaman geçiriyorum. Hepsinde istisnasız keyifli kelimesini duyuyorum. Söyleyen kişilere karşı da maalesef artık önyargım var. Samimi gelmiyor. Kişinin o yayında ya da eğitim sırasında anlattıklarıma kendini vermediğini anlıyorum. Kendi aramızda bu öğrenciler açmayıp, biz anlatırken içerde başka şeylerle ilgileniyor acaba diyoruz ya, işte benim için geri bildirim olarak verilen keyifli kelimesi o hissi uyandırıyor.

Ne kattı sana anlattıklarım, sadece keyif mi yani?

TDK’ya göre, keyif kelimesi anlamlarına bakalım.

-Vücut esenliği, sağlık
– Vücut esenliği, sağlık – Canlılık, tasasızlık, iç rahatlığı
– Rahat, huzur, afiyet
– İstek, heves, zevk
– Alkollü içki ve başka maddeler içerdiği durumlar
– Yolsuz ve kural dışı istek
– Esrar

 

Bana gerçeğe, hislerinize yakın kelimelerle bildirim yaparsanız pek bir mutlu olurum. Keyifli söyleşi, keyifli atölye çalışması, keyifli bir görüşmeydi diyen Instagram vb geçmişine inersek “dostlarımla kahve keyfi” paylaşımını da göreceğimize eminim. Ya da deniz kenarında ayakların ucundan kıyısından gözüktüğü fotoğrafa “pazar keyfi” yazdıklarına. (Bu arada fotoğrafa da resim der bu kitle.)

Fotoğraf paylaşacakken altına ne yazayım diye soran hiç mi arkadaşımız yok sanki? Ya da  İngilizcesi iyi olmayıp İngilizce yazan? Spor hocam bir gün fotoğrafını gösterip eğlen, dans et gibi bir şeyler nasıl yazılıyor İngilizce diye sormuştu. E Türkçesi ne güzel hocam. Yok Zumba camiası hep bizim öyle paylaşımlar yapıyor ben de yazayım demişti. Özene özene nelere dönüşeceğiz daha dur bakalım.

Facebook paylaşımlarından Instagram’a gelen akrabaların, fotoğrafların altına HARİKASINIZ ❤  MÜKEMMEL ❤ AFİYET OLSUN gibi yorum yapmalarında hissettiğiniz o duygu var ya işte buna da benziyor “keyifli” kelimesinin uyandırdığı his.

Sen uzun uzun içtenlikle hissettiklerini anlatırsın, karşı tarafın fikrini merak edersin de AYNEN der ya karşındaki, işte bunun gibi de bir yandan. Aynen kelimesini en çok da öğrencilerden duyunca üzülüyorum. En güzel çağındasın. Okusan, üretsen ya. Neden aynen kelimesine saklanırsın da üzersin bizleri? Kendi içlerinde en çok kanka, hacı, kank, dostum, aşkım, bebeğim seslenmelerine yer verdiklerine şahit oluyorum. Bir dalga geçmeyle başlayıp alışılıyor bilemiyorum.

Ya da pek anlamadığın teknik / tamir işleriyle ilgili birisine uzun uzun sorununu anlatırsın bir yandan öğrenmek istersin de sıkıntı yok cevabını alırsın ya, işte bunun gibi.

Verimli, öğretici, etkili, ilham veren, yaratıcı, etkileyici ne bileyim konusuna göre yerinde kelimeler kullanabiliriz. İnanırsak yapabiliriz gibi oldu ama evet zor değil. Ekstra üç saniye düşünmek yeterli.

Takip ettiğim yayınlarda, dinlediğim podcastlerde kelime haznesi geniş insanlar gördükçe mutlu oluyorum. O programı daha bir şevkle dinleyip notlar alıyorum. Kitaplardan alıntı yapanları, hele ki aklındaki şiirle örnek verenleri, sevdiği filmin repliğini bir anda söyleyenleri, babaannesinin / dedesinin sözlerini paylaşanları hep yanımda bulmak istiyorum. Az bilinen atasözlerini kullananlara da gizli bir hayranlığım var.

Düşüncelerinizi merak ediyorum. Aslında yıllardır gereğinden fazla kullanılıyordu ama pandemi süreci etkinliklerinde daha çok kulağımı tırmaladığı fark ettim. Belki fark etmeden yapanlarımız varsa bir farkındalık olur umarım.

Sevgiler,

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir