Kiraz Üreticinin Yüzünü Güldürdü

Honaz kirazı üreticinin yüzünü güldürdü

Denizli’de coğrafi işaret olarak tescillenen ‘Honaz kirazının hasadına başlandı. Kalın kabuğu ve lezzeti sayesinde Avrupa ve İskandinav ülkelerinin sofralarını süsleyen Honaz kirazında, bu yıl yaşanan rekolte artışı, üreticilerin yüzünü güldürdü.

Honaz kirazı üreticinin yüzünü güldürdü - Sayfa 1

Honaz’da, lezzeti ve kalın kabuğu nedeniyle tercih edilen ve coğrafi işaret olarak tescillenen Honaz kirazı için çiftçiler yoğun bir hasat dönemine girdi.

Honaz kirazı üreticinin yüzünü güldürdü - Sayfa 2

Günün ilk ışıklarıyla birlikte kiraz bahçelerine giden üreticiler, olgunlaşan kirazları toplama başladı. Yaklaşık 15 bin dönüm arazi üzerinde üretimi yapılan kirazın fiyatı ve kalitesi üreticiyi memnun etti.

Honaz kirazı üreticinin yüzünü güldürdü - Sayfa 3

Mevsim şartlarının elverişli gitmesi nedeniyle, Napolyon kirazı olarak da bilinen ‘A 900’ cinsi kiraz üretiminde geçmiş yıllara oranla yüzde 20’lik bir artış yaşandı.

Honaz kirazı üreticinin yüzünü güldürdü - Sayfa 4

Kalitesine göre kilosu 40- 45 lira arasında alıcı bulan Honaz kirazı, iç piyasada tüketilmesinin yanı sıra Almanya, Hollanda, Norveç, Danimarka, İsveç gibi Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Honaz kirazı üreticinin yüzünü güldürdü - Sayfa 5

ÜRETİCİ REKOLTE VE FİYATTAN MEMNUN

Honaz Ziraat Odası Başkanı Hasan Yelek, üreticilerin rekolte ve fiyattan memnun olduğunu belirtti. Honaz’da kiraz üreten yaklaşık 1300 çiftçinin bulunduğunu dile getiren Yelek, “Bu yıl 15-16 bin ton rekolte bekliyoruz.

Honaz kirazı üreticinin yüzünü güldürdü - Sayfa 6

Rekoltemiz geçen yıla göre daha iyi. Geçen yıl yaklaşık 12 bin ton civarındaydı. Kiraz bu yıl yüz güldürdü. Kirazımızın kilosu kalitesine göre 40-45 liradan alıcı buluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir