İstanbul’un Fethinin 568. Yıl Dönümü Kutlandı

İstanbul’un fethinin 568. yıl dönümü

İletişim Başkanlığı, İstanbul’un Fethi’nin yıldönümü etkinlikleri kapsamında Ayasofya semalarında ve Galata Kulesi’nde bir dizi görsel etkinlik düzenleneceğini duyurdu. Etkinlik, İletişim Başkanlığı’nın resmi sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

İstanbul'un fethinin 568. yıl dönümü

İstanbul’un fethinin 568. yıl dönümü, kentin simge mekanlarında gerçekleştirilen özel görsel etkinliklerle kutlandı.

AA’da yer alan habere göre, İletişim Başkanlığı İstanbul’un Fethi’nin 568. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Ayasofya semalarında ve Galata Kulesi’nde bir dizi görsel etkinlik ile kutlandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde, tarihin akışını değiştiren İstanbul’un fethinin yıl dönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Ayasofya-i Kebir Camii’nde Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlikler, Galata Kulesi’nde ışık ve video haritalama (mapping) teknolojisiyle gerçekleştirilen gösteriyle devam etti.

Gösteride, İstanbul’u 21 yaşında fethederek çağ açıp çağ kapatan ve Osmanlı’yı dünya imparatorluğuna dönüştüren Fatih Sultan Mehmet Han’ın at üstündeki görseline yer verildi.

Fethe dair bilgilerin de seslendirildiği coşkulu kutlamada, fethin sembolü Ayasofya’nın semasına Türkiye’de ilk kez uygulanan gökyüzü video haritalama yöntemiyle fetih görselleri yansıtıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir