Erdoğan: 3 Kuyudan Petrol Çıktı

3 kuyudan petrol çıktı

3 kuyudan petrol çıktı

Son bir ayda 3 yeni kuyuda petrol keşfi yapıldığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu keşifle birlikte günlük petrol üretimi 61 bin varilin üzerine çıktı” dedi. Enerji Bakanı Dönmez ise günlük olarak Akoba-1 kuyusundan 2 bin 800, Yenişehir-1 kuyusundan 3 bin ve Kırklareli’ndeki Misinli-2 kuyusundan günlük bin varil petrol üretileceğini kaydetti. Türkiye’nin günlük petrol tüketimi yaklaşık 700 bin varil. Keşfin Türkiye’de yıllık tüketime etkisi ise yüzde 1 olacak.

Türkiye kendi petrol ihtiyacını karşılama noktasında artık 3 farklı kuyudan daha üretim yapacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin enerji konusundaki yeni adımına ilişkin açıklamayı Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda yaptı. Erdoğan, buradaki konuşmasında “Son yıllarda petrol ve doğalgaz aramacılığında önemli bir ivme yakaladığımızın müjdesini milletimizle paylaşmak istiyorum. Karadeniz’de bulduğumuz 405 milyar metreküplük doğalgazın ardından kara alanlarında sürdürdüğümüz çalışmaların da sonuçlarını almaya başladık. Açılan yeni kuyular yanında, daha önce petrol yok diye üzerine beton dökülen kuyulardan da petrol üretmeye başladık. Türkiye Petrollerinin 2021 yılı yurtiçi günlük üretim ortalaması son üç keşfimizle birlikte 61 bin varilinin üzerine çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

3 KUYUNUN ANLAMI NE?

Peki bu keşif ne anlama geliyor? Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından Türkiye’nin petrol üretimine ilişkin son paylaşılan bilgilere göre Türkiye’nin petrol üretimi 2020’de bir önceki yıla göre 1.5 milyon varil artarak 22 milyon varili aştı. 2019’da 20 milyon 750 bin varil olan ham petrol üretimi 2020’de 22 milyon 269 bin varile çıktı. Bunun 16 milyon 613 bin varili kamu tarafından 5 milyon 656 bin varili özel sektör tarafından üretildi. Dönmez, dün yaptığı açıklama da ise söz konusu 3 kuyudan günlük 6 bin 800 varil üretim yapılacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir