Yarasalar Ve Koronavirüs Birlikteliği

Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı

Çin’de yapılan bir araştırmada, yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dal bulundu.

Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı - Sayfa 1

South China Morning Post’un haberine göre,Çin’in Vuhan Viroloji Enstitüsünden araştırmacılar, bu yeni dala ait koronavirüslerin, Covid-19′a yol açanın “uzak akrabası” olduğunu ifade etti.

Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı - Sayfa 2

Araştırmacılar, çalışmanın sonucunu yarasalardan keşfedilen koronavirüs türlerinin şimdilik sadece buzdağının görünen bir kısmı olabileceğini kaydetti.

Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı - Sayfa 3

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenini araştıran Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyeti, virüsün Vuhan’daki gıda pazarından kaynaklandığına dair kanıt bulunmadığını bildirmişti.

Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı - Sayfa 4

DSÖ heyetinden Rus uzman Vladimir Dedkov, Vuhan‘daki gıda pazarında salgının yayılması için tüm koşulların olduğunu ancak bunun virüsün oradan kaynaklandığı anlamına gelmediğini söylemişti.

Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı - Sayfa 5

2002-2003’teki Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) salgınının ardından yarasa koronavirüslerinin genetik bilgilerinin olduğu bir arşiv yaratmak amacıyla kurulan enstitü, “Covid-19‘un buradaki laboratuvarda yapay olarak üretildiği ve yanlışlıkla dışarı çıktığı” iddialarına konu olmuştu.

Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı - Sayfa 6

Çinli yetkililer, söz konusu iddiaları reddetmiş, “Kovid-19’un başka bir ülkede ortaya çıktığı ve ithal dondurulmuş deniz ürünleriyle ülkeye geldiğine dair kanıtlanmayan” karşı iddialar ortaya atmıştı.

Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı - Sayfa 7

Çin, soruşturma çağrılarını geri çevirmişti
Çin, daha önce ABD yönetiminin virüsün kökenine ilişkin soruşturma başlatılmasına dair talebini reddetmiş, Avustralya hükümetinin Nisan 2020’de DSÖ’ye uluslararası soruşturma çağrısı yapması üzerine bu ülkeye de ihracat kısıtlamaları getirmişti.

Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı - Sayfa 8

Daha sonra uluslararası baskıların artmasının ardından ABD, Avustralya, Almanya, Japonya, İngiltere, Rusya, Hollanda, Katar ve Vietnam’dan uzman ve araştırmacılardan oluşturulan heyet, ilk olarak ocak başında Çin’e gitmiş ancak Pekin yönetiminin geçerli vizelerin alınmadığı uyarısını yapmasının ardından geri dönmek zorunda kalmıştı.

Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı - Sayfa 9

İzinlerin alınmasının ardından 14 Ocak’ta özel uçakla kente gelen heyet 14 gün karantinada tutulmuş, bu sürede Çinli yetkililerle çevrim içi toplantılarla bilgi alışverişinde bulunmuştu.

Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı - Sayfa 10

Heyet, 29 Ocak’ta başladığı saha çalışmalarında, ilk vakaların görüldüğü Vuhan’daki deniz ürünleri gıda pazarının yanı sıra Hubey Çin ve Batı Tıbbı Bütünleşik Bölge Hastanesi, Vuhan Jinyintan Hastanesi, Hubey Eyaleti Hastalık Kontrol Merkezi ve Hayvan Hastalıkları Merkezinde incelemeler yapmıştı.

Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı - Sayfa 11

Covid-19, ilk kez Vuhan’daki gıda pazarında görülmüştü
Dünya, Kovid-19 salgınından ilk kez Çin’in 31 Aralık 2019’da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde “kaynağı bilinmeyen gizemli solunum yolu hastalığının” ortaya çıktığını DSÖ’ye bildirmesiyle haberdar olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir