Göbeklitepe’ye 4 Ayda 100 Bin Ziyaretçi

Göbeklitepe’ye 4 ayda 100 bin ziyaretçi

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan ve 12 bin yıllık geçmişiyle dünyanın en eski tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe, 4 ayda 100 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, Göbeklitepe’yi yıl sonuna kadar 500 bin kişinin ziyaret etmesinin hedeflendiğini söyledi.

Göbeklitepe'ye 4 ayda 100 bin ziyaretçi - Sayfa 1

Şanlıurfa’da bulunan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki tarihi ören yeri Göbeklitepe, pandemi sürecinde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

Göbeklitepe'ye 4 ayda 100 bin ziyaretçi - Sayfa 2

Bu yılın ilk 4 ayında kente gelen 100 bin yerli ve yabancı turist, Göbeklitepe’de bulunan neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü ‘T’ biçimli dikili taşları ve tapınak kalıntılarını görme fırsatını buldu.

Göbeklitepe'ye 4 ayda 100 bin ziyaretçi - Sayfa 3

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, pandemi nedeniyle azalan ziyaretlerin kademeli normalleşme ve kentteki vaka sayılarında azalmanın ardından arttığını söyledi.

Göbeklitepe'ye 4 ayda 100 bin ziyaretçi - Sayfa 4

Ocak-Nisan döneminde 100 bin kişinin Göbeklitepe’ye geldiğini anlatan Çoban, “Vaka sayılarındaki azalma ve aşılama oranlarının artması ile hava sıcaklıklarının düşeceği sonbahar döneminde turistlerin bölgeye daha çok geleceğini düşünüyoruz.

Göbeklitepe'ye 4 ayda 100 bin ziyaretçi - Sayfa 5

Şu an 100 bin olan ziyaretçi sayısının yıl sonunda 500 bine ulaşmasını umut ediyoruz” diye konuştu.

Göbeklitepe'ye 4 ayda 100 bin ziyaretçi - Sayfa 6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir