Edirne’ye 5 Milyon Turist Bekleniyor

Edirne’ye 5 milyon turist bekleniyor; Kapıkule’de PCR testi fiyatı düşürüldü

Edirne ekonomisine büyük katkı sağladığı bilinen Bulgar turistlerin gelip alışveriş yapması adına Kapıkule Sınır Kapısı’nda PCR Testi’nin ücreti 1 Haziran’dan itibaren 250 TL’den 110 TL’ye düşürülecek. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, “Bir laboratuvar ile anlaştık. Kapıkule Sınır Kapısı’na gelen her ülke vatandaşı 110 TL ücret karşılığında testlerini yaptıracak. Edirne’ye 5 milyon turist bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Edirne'ye 5 milyon turist bekleniyor; Kapıkule'de PCR testi fiyatı düşürüldü - Sayfa 1

Türkiye’nin koronavirüs salgını nedeniyle sınır kapılarında, zorunlu PCR testi uygulamasıyla Edirne’ye günü birlik alış veriş için gelen Bulgar turistlerin sayısında yüzde 90 azalma yaşandı. Geçen yıl başlatılan PCR testi uygulaması Bulgaristan 450, Yunanistan’da 600, Türkiye’de ise 250 lira olması turistlerin ülkeye gelmelerinde en önemli faktör olduğu belirtildi.

Edirne'ye 5 milyon turist bekleniyor; Kapıkule'de PCR testi fiyatı düşürüldü - Sayfa 2

ETSO, PCR testlerini pahalı olması nedeniyle özellikle Bulgar turistlerin gelişini engellediği gerekçesiyle çalışma başlattı.

Edirne'ye 5 milyon turist bekleniyor; Kapıkule'de PCR testi fiyatı düşürüldü - Sayfa 3

PCR TESTİ 110 TL’YE DÜŞÜRDÜK’

ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, yaptıkları çalışmayla Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısı’nda 250 lira olan PCR testini 110 liraya düşürdüklerini söyledi. Uygulamanın 1 Haziran günü başlayacağını belirten Zıpkınkurt, “Kapıkule Gümrük Kapısı’nda tüm ülke vatandaşlarını 110 TL’ye, PCR testlerini yapıyoruz. Daha önce, Türkiye’den çıkışlarda PCR testleri 250 TL’ye yapıyordu, yurt dışından gelenlerde Bulgaristan hükümeti 90 Leva alıyordu, bu da yaklaşık 450 TL’ye denk geliyordu. Avrupa ülkelerinde değişik rakamlar var, ama 110 TL çok ucuz çok cazip bir fiyat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir