Rus Turistlere Almanya Modeli

Aşı sertifikası

17 günlük tam kapanma süreciyle vaka sayılarında anlamlı bir düşüşü sağlayan Türkiye, güvenli turizmhizmetiyle bu alandaki rakipleri arasında fark yaratebilmek için de çalışmalarını yoğunlaştırdı. Sektöre yönelik aşılama çalışmaları hızlandırılırken, güvenli turizm sertifikasına sahip otellerde de denetimler sıklaştırıldı.

Yurt içindeki hazırlıkların yanısıra Türkiye’de yurt dışında da yoğun bir turizm diplomasisi yürütüyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Bosna Hersek, Slovenya ve Almanya’da gerçekleştirdiği temasların ardından, Türkiye ile Sırbistan ve Macaristan arasında da seyahat kısıtlamalarının kaldırılması için adım atıldı.

Üç ülke, karşılıklı olarak aşı sertifikalarının tanınmasına yönelik anlaşmaya vardı. Diğer yandan Çavuşoğlu, Bosna Hersek, Slovenya, Almanya, Sırbistan ve Macaristan’dan mevkidaşlarını hem alınan önlemleri görmeleri hem de Antalya Diplomasi Forumu’nda katılımcı olmaları için Türkiye’ye davet etti.

Moskova’ya gidecekler

Avrupa’nın yanı sıra Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkelerle başlatılan diplomasi trafiğinin yeni durağı ise, Rusya olacak.

Rusya’nın Türkiye’ye uçuşları askıya almasının ardından bu ay içerisinde, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un Moskova’yı ziyaret ederek, uçuşların yeniden başlatılması için girişimlerde bulunması planlanıyor.

Yapılacak görüşmelerde, Rusya’ya “Alman formülü” sunulacak. Küresel salgının başından itibaren Almanya ile turizm alanında yapılan iş birliğinin Rusya ile de yapılması önerilecek. Bu kapsamda, Rusların ilgi gösterdiği Ege ve Akdeniz gibi turizm bölgelerinde hijyen standartlarının en üst düzeyde olduğu belirtilecek.

Turistlerin sağlık önlemleri garanti altına alınarak, otellerde alınan tedbirler rapor halinde Moskova’ya iletilecek. Bir Rus heyet, alınan önlemleri incelemek üzere Türkiye’ye davet edilecek. Otellerdeki izolasyon önlemleri, hijyen standartları, sağlık altyapısı konusunda geçen sene Almanya’ya yapılana benzer şekilde bilgilendirme toplantıları ve temaslar gerçekleştirilecek.

15 ülkeden gelenlere PCR şart değil

Yurt dışından Türkiye’ye gelen yolculara, uçuşlardan 72 saat önce aldıkları PCR testini ibraz etme zorunluluğu bulunuyor. Ancak turizm sektörünün pandeminin olumsuz koşullarından etkilenmemesi için, Türk Hava Yolları’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, “15 Mayıs’tan itibaren Hong Kong, Çin, Tayvan, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland, Güney Kore, İsrail, Japonya, Birleşik Krallık, Letonya, Lüksemburg, Ukrayna ve Estonya’dan Türkiye’ye gelen kişilerin Türkiye’ye girişlerinde PCR testi talep edilmeyeceği” duyurulmuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir