Borcu Olanlar Dikkat! Sicil Affı Geliyor

Borcu olanlar dikkat! Sicil affı geliyor

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren borçların yeniden yapılandırılması, matrah ve vergi artırımı ile sicil affını içeren 15 maddelik torba yasa Meclis’e sunuldu. İşte merak edilenler ve detaylar…

Borcu olanlar dikkat! Sicil affı geliyor - Sayfa 1

İş dünyası ve vergi mükelleflerinin beklediği borçların yeniden yapılandırılması, matrah ve vergi artırımının yeniden düzenlenmesini kapsayan kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. AK Parti’nin sunduğu 15 maddelik kanun teklifi milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor.

Borcu olanlar dikkat! Sicil affı geliyor - Sayfa 2

BORCA YAPILANDIRMA 
Kanun teklifinde borç yapılandırmasının yanı sıra, matrah ve vergi artırımı, kasaortaklar cari hesap düzeltmeleri, işletme kayıtlarının düzeltilmesi, stok düzeltme beyanı, işletme aktifine kayıtlı taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi gibi birçok düzenleme yer alıyor.

Borcu olanlar dikkat! Sicil affı geliyor - Sayfa 3

Vadesi 30 Nisan 2021 tarihinden önceki kesinleşmiş borçlar yapılandırma kapsamına alındı. Başvurular 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılabilecek.

Borcu olanlar dikkat! Sicil affı geliyor - Sayfa 4

Sabah’tan Eda Işık’ın haberine göre alacakların işlenmiş olan gecikme faizleri silinecek onun yerine YI-UFE katsayısıyla faiz hesaplanacak ve borçluya 6, 9, 12 ve 18 taksit şeklinde ve ikişer ayda bir ödemeli seçecek sunulacak. İlk taksit ödemeleri, Eylül 2021 ayı sonuna kadar yapılacak.

Borcu olanlar dikkat! Sicil affı geliyor - Sayfa 5

ÖNCEKİLERE DE VAR 
İlk 2 taksit ödendikten sonra bir takvim yılında 2 taksit ödememe yani taksit atlatma hakkı var, bu durumda yapılandırma bozulmayacak. Ancak, süresinde ödenmeyen 2 taksitin, son taksiti izleyen ayda gecikme zammıyla birlikte ödenecek.

Borcu olanlar dikkat! Sicil affı geliyor - Sayfa 6

Aksi halde yapılandırma ihlal edilmiş sayılacak, ödenen tutarlar yapılandırma öncesi borç tutarına mahsup edilecek. Daha önce yapılandırmadan yararlanan ancak taksitlerini ödemeyenler de yapılandırmadan borçlarının yüzde 10’unu ödemiş olmak şartıyla yapılandırmadan yararlanabilecek.

Borcu olanlar dikkat! Sicil affı geliyor - Sayfa 7

KAYITDIŞI EMTİA, MAKİNE VE DEMİRBAŞA STOK AFFI 
Teklifle işletmede mevcut olduğu halde işletmenin muhasebe kayıtlarında yer almayan yani kayıt dışı kalmış emtia, makine ve teçhizat, demirbaşların işletme kayıtlarına alınmasına imkân verilecek.

Borcu olanlar dikkat! Sicil affı geliyor - Sayfa 8

Bunların stok affı kapsamında kayıtlara alınabilmesi için KDV ödenmesi gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir