Greenpeace: İngiltere’deki Plastik Atıkların Yaklaşık Yüzde 40’ı Türkiye’ye İhraç Edildi ve Yasa Dışı Yollarla Toplanıp Yakıldı

Çevre örgütü Greenpeace tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre, geçen yıl İngiltere’deki plastik atıkların yaklaşık yüzde 40’ı Türkiye’ye ihraç edildi ve yasa dışı yollarla toplanıp yakıldı.

Raporda İngiltere’nin 2020 yılında Türkiye’ye ihraç ettiği plastik atıkların 210 bin ton civarında olduğu söylenirken araştırmacılar, atıkların Türkiye’de geri dönüştürülmek yerine, bir kısmının yollara, tarlalara ve su kaynaklarına atıldığını ve buralarda yakıldığını tespit etti.

Araştırmacılar rapor için güneydeki 10 çöp sahasını inceledi ve İngiltere’de faaliyet gösteren süpermarketlere ait plastik poşetler ve yine bu şirketlerin ürünlerini buldu.

Atıkların bir yıldan daha eski olamayacağının bir göstergesi olarak çöp sahalarında İngiltere’de yapılmış bir koronavirüs antikor testi de bulundu.

Raporda Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük plastik atık çöp ithalatçısı olabileceği yönünde uyarılarda bulunuldu.

‘Atık çöplüğü’

Rapor Türkiye’nin 2016 yılında İngiltere’den 12 bin tonluk plastik atık ithal ettiğini aktarırken, 2020 yılına gelindiğinde bu miktarın 18 kat artarak, İngiltere’nin toplam plastik atığının yüzde 40’ına denk düştüğünü gösterdi.

Avrupa Birliği üye ülkeleri de geçtiğimiz yıl 2016’ya kıyasla Türkiye’ye 20 kat daha fazla plastik atık gönderdi.

 

İngiltere Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları aktardı:

“Plastik atıkların OECD dışı ülkelere ihracatını yasaklamayı ve daha sıkı kontroller yoluyla – Türkiye gibi ülkeler de dahil olmak üzere – yasa dışı atık ihracatını kısıtlamayı taahhüt ediyoruz.”

İngiltere’nin plastik kirliliğiyle mücadelede küresel bir lider olduğunu iddia eden bakanlık, plastik ambalaj vergisi ve zorunlu elektronik atık izleme tasarılarının geri dönüşüm oranlarını artıracağını, atıkları ve çevre suçlarını da azaltacağını savundu.

UK plastic waste being dumped and burned in Turkey, says Greenpeace

 

UK plastic waste is being exported to Turkey and then illegally dumped and burned, according to a report.

Greenpeace said about 40% – or 210,000 tonnes – of the UK’s plastic waste exports were sent to Turkey last year.

But rather than being recycled, investigators saw some of it dumped by roads, in fields and in waterways.

The UK is a “global leader in tackling plastic pollution”, the government said – after Greenpeace called for it to “take control” of the problem.

Greenpeace’s report warned Turkey was becoming Europe’s “largest plastic waste dump”.

The charity said it had investigated 10 sites across southern Turkey and found plastic bags and packaging from UK supermarkets and retailers at all of them.

Packaging for a coronavirus antigen test was also found, indicating the waste was less than a year old, the report said.

 

‘Waste dump’

Turkey received nearly 40% of the UK’s plastic waste exports in 2020 – an increase by a factor of 18 since 2016, when 12,000 tonnes were sent.

European Union member states also sent 20 times more plastic waste to Turkey last year compared to 2016.

 

The UK’s Department for Environment, Food and Rural Affairs said: “We are clear that the UK should handle more of its waste at home, and that’s why we are committed to banning the export of plastic waste to non-OECD countries and clamping down on illegal waste exports – including to countries such as Turkey – through tougher controls. The UK is a global leader in tackling plastic pollution and our proposals for extended producer responsibility for packaging, a plastic packaging tax and mandatory electronic waste tracking will boost recycling rates, reduce waste and cut crime.”

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir