Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Uzun Çalışma Saatleri Yüzünden Dünyada Her Yıl 745 Bin Kişinin Hayatını Kaybettiğini Açıkladı

WHO ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından konuyla ilgili yapılan ilk küresel araştırma, 2016 yılında yüz binlerce kişinin uzun çalışma saatlerinin yol açtığı inme, kalp hastalıkları ve kalp krizi gibi nedenlerle yaşamını yitirdiğini ortaya koydu.

Yapılan araştırma uzun çalışma saatlerinin en çok Güney Doğu Asya ve Batı Pasifik bölgelerinde yaşayan insanlar arasında can kaybına yol açtığını da gösterdi.

WHO yetkilileri, bu durumun koronavirüs salgını koşullarında daha da kötüleşmiş olabileceğini söylüyor.

Araştırma, haftada en az 55 saat çalışan birinin, 35-40 saat çalışan birine göre felç geçirme riskinin yüzde 35, kalp hastalıkları riskinin de yüzde 17 oranında arttığını ortaya koydu. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) araştırması da uzun çalışma saatleri nedeniyle hayatını kaybedenlerin dörtte üçüne yakınının, orta yaş ve üzeri erkekler olduğunu gösterdi.

Dikkat çekilen bir başka nokta ise bu ölümlerin uzun saatler çalışılan dönemlerde değil yaşamın daha sonraki yıllarında, bazen onlarca yıl sonra meydana gelmesi.

 Pandeminin etkisi

 Yapılan araştırma pandemi dönemini kapsamıyor ancak WHO yetkilileri, evden çalışma ve ekonomideki yavaşlamanın pandemi döneminde uzun çalışma saatlerine bağlı sağlık risklerini artırmış olabileceğini düşünüyor.

WHO yetkilisi Frank Pega, “Ülkeler kapanma önlemleri ilan ettiği zaman, çalışma saatlerinin ortalama yüzde 10 civarında yükseldiğine ilişkin veriler var” diye konuştu.

Araştırma, uzun saatler çalışmanın işle bağlantılı hastalıkların hemen hemen üçte birini, yani en büyük meslek hastalığı sebebi grubunu oluşturduğunu gösteriyor.

 

Araştırmacılara göre uzun çalışma saatlerinin sağlığı olumsuz yönde etkilemesinin birinci sebebi stresin yol açtığı psikolojik etkiler. İkincisi ise uzun çalışma saatlerinin çalışanları sigara ve alkol kullanımı, daha az uyku ve egzersiz gibi sağlığı kötüleştiren alışkanlıklara daha yatkın hale getirmesi.

 

Long working hours are killing hundreds of thousands of people a year, according to the World Health Organization (WHO).

The first global study of its kind showed 745,000 people died in 2016 from stroke and heart disease due to long hours.

The report found that people living in South East Asia and the Western Pacific region were the most affected.

The WHO also said the trend may worsen due to the coronavirus pandemic.

The research found that working 55 hours or more a week was associated with a 35% higher risk of stroke and a 17% higher risk of dying from heart disease, compared with a working week of 35 to 40 hours.

The study, conducted with the International Labour Organization (ILO), also showed almost three quarters of those that died as a result of working long hours were middle-aged or older men.

Often, the deaths occurred much later in life, sometimes decades later, than the long hours were worked.

While the WHO study did not cover the period of the pandemic, WHO officials said the recent jump in remote working and the economic slowdown may have increased the risks associated with long working hours.

“We have some evidence that shows that when countries go into national lockdown, the number of hours worked increase by about 10%,” WHO technical officer Frank Pega said.

The report said working long hours was estimated to be responsible for about a third of all work-related disease, making it the largest occupational disease burden.

The researchers said that there were two ways longer working hours led to poor health outcomes: firstly through direct physiological responses to stress, and secondly because longer hours meant workers were more likely to adopt health-harming behaviours such as tobacco and alcohol use, less sleep and exercise.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir