Dünyanın En Büyük İkinci Balinası, Mersin’de Karaya Vurdu

Dünyanın en büyük ikinci balinası, Mersin’de karaya vurdu

Mersin’de yaklaşık 8 metre boyunda, 800 kilogram ağırlığında, dünyanın en büyük ikinci balinası olan ‘oluklu’ türünden olduğu tespit edilen dev balina balığı ölü olarak karaya vurdu. Balığın ölüm nedeni, otopsi yapıldıktan sonra belirlenecek.

Dünyanın en büyük ikinci balinası, Mersin'de karaya vurdu - Sayfa 1

Mersin’in Yenişehir ilçesi Adnan Menderes Bulvarı açıklarında devriye atan Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ekipleri, dev bir cismin karaya doğru ilerlediğini fark etti.

Dünyanın en büyük ikinci balinası, Mersin'de karaya vurdu - Sayfa 2

Bunun üzerine bölgeye doğru hareketlenen ekipler, cismin ölen dev bir balina olduğunu gördü. Ardından ölü balinayı karaya kadar takip eden ekipler, durumu polis ve itfaiye ile Tarım İl Müdürlüğü ekiplerine bildirdi.

Dünyanın en büyük ikinci balinası, Mersin'de karaya vurdu - Sayfa 3

YAKLAŞIK BİR HAFTA ÖNCE ÖLDÜĞÜ BELİRLENDİ

Yaklaşık 8 metre boyunda, 800 metre uzunluğundaki balina, Kushimoto Sokağı karşısındaki sahile vurdu. Balığın yaklaşık bir hafta önce öldüğü düşünülürken, kafasının da büyük zarar gördüğü görüldü.

Dünyanın en büyük ikinci balinası, Mersin'de karaya vurdu - Sayfa 4

Çok büyük olmasından dolayı vinçle çıkarılması gereken balık, Sahil Güvenliğin balık adamları tarafından halatlarla bağlanarak, bota bağlanıp uygun yere çekilmesi sağlandı.

Dünyanın en büyük ikinci balinası, Mersin'de karaya vurdu - Sayfa 5

BÖLGEDE YOĞUN KOKU OLUŞTU

Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ayas’da dünyanın en büyük ikinci balinası olan balığın bulunduğu bölgeye gelerek, incelemelerde bulundu.

Dünyanın en büyük ikinci balinası, Mersin'de karaya vurdu - Sayfa 6

Bölgede yoğun bir koku oluşurken, çevrede bulunan apartmanlardaki vatandaşlarda meraklı gözlerle çalışmaları inceledi.

Dünyanın en büyük ikinci balinası, Mersin'de karaya vurdu - Sayfa 7

”DÜNYANIN EN BÜYÜK İKİNCİ BALİNASI”

Balinayı inceledikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Deniz Ayas, bu balinanın oluklu türü bir balina olduğunu belirterek, “Akdeniz’in en büyük balina türü. Bu tür aslında dünyadaki en büyük ikinci balina türü.

Dünyanın en büyük ikinci balinası, Mersin'de karaya vurdu - Sayfa 8

Gördüğünüz balık aslında genç bir birey. Zaten bunların yavruları 5-6 metre civarında oluyor. Yaklaşık 8-10 metre uzunluğundaki bir balina karaya vurdu. Bizde üniversite olarak üniversitemiz bünyesinde deniz müzesi kapsamında bu türü alıp otopsisi yapıldıktan sonra sergileyeceğiz” şeklinde konuştu.

Dünyanın en büyük ikinci balinası, Mersin'de karaya vurdu - Sayfa 9

ÖLÜM NEDENİ OTOPSİ RAPORUYLA ORTAYA ÇIKACAK

Bu türün batı Akdeniz’de çok sık görüldüğü belirten Ayas, “Özellikle Fransa, İspanya tarafından küçüklerini görmek mümkün. Bu tür bireyler tek tek de gezebilir, 5-6’lı sürü şeklinde de gezebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir