Bakan Varank’tan Gökyüzündeki Esrarengiz Işıklar İlgili Açıklama

Gökyüzündeki esrarengiz ışıklar merak konusu oldu

Türkiye’nin çeşitli noktalarından, akşam saatlerinde gökyüzünde sıralı bir şekilde 100’ün üzerinde ışık görüntülendi. Işıkların, Elon Musk’un sahibi olduğu SpaceX’in uzaya gönderdiği ve Starlink adı verilen uydulara ait olduğu düşünülürken, Bakan Varank konuya açıklık getirerek iddiaları doğruladı.

Gökyüzündeki esrarengiz ışıklar merak konusu oldu - Sayfa 1

Türkiye’de vatandaşlar, çeşitli yerlerden akşam saatlerinde gökyüzünde sıralı bir şekilde sıralanmış 100’ün üstünde ışık huzmesi gördü.

Gökyüzündeki esrarengiz ışıklar merak konusu oldu - Sayfa 2

ELON MUSK’IN UYDUSUNA AİT OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Işık huzmelerinin, bir yıl önce de Türkiye’de de görülen, Elon Musk’un sahibi oldu SpaceX’in uzaya gönderdiği ve Starlink adı verilen uydulara ait olduğu düşündü.

Gökyüzündeki esrarengiz ışıklar merak konusu oldu - Sayfa 3

STARLİNK UYDULARI NEDİR?

Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır.

Gökyüzündeki esrarengiz ışıklar merak konusu oldu - Sayfa 4

Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır.

Gökyüzündeki esrarengiz ışıklar merak konusu oldu - Sayfa 5

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, sosyal medya hesabından Tübitak Ulusal Gözlemevi tarafından çekilen Starlink Leo Uyduları güneş paneli parlamasını paylaştı.

Gökyüzündeki esrarengiz ışıklar merak konusu oldu - Sayfa 6

Bakan Varank, dün saat 22.05 civarında görülen gökyüzündeki parlamaların Starlink Leo Uyduları Güneş Panellerinden kaynaklandığını bildirdi

Gökyüzündeki esrarengiz ışıklar merak konusu oldu - Sayfa 7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir