Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

Tam Kapanmanın Sonrası Sırayla Açılacaklar!

Tam kapanmanın ardından bayram sonrası sırayla açılış: Okullar, küçük esnaf, restoranlar

Tam kapanmanın ardından bayram sonrası sırayla açılış: Okullar, küçük esnaf, restoranlar

17 günlük tam kapanma uygulamasının ardından önce okulların açılıp sınavların yapılması planlanıyor. İkinci aşamada tek dükkan olarak tanımlanan kuaför, avukatlık bürosu ve küçük esnaf mekanlarının açılışı var. Kafe ve restoranların ise üçüncü aşamada, masa sınırlaması ve dış mekan şartıyla açılması gündemde.

Tam kapanmanın ardından bayram sonrası sırayla açılış: Okullar, küçük esnaf, restoranlar - Sayfa 1

Tam kapatma kararının sonuçları ve uygulama sorunlarına ilişkin değerlendirmeler yapılıyor.

Tam kapanmanın ardından bayram sonrası sırayla açılış: Okullar, küçük esnaf, restoranlar - Sayfa 2

Özellikle büyük şehirlerden taşra ve sayfiyelere yönelen çıkışların olumsuz sonuçları masaya yatırıldı. Lokal denetimlerin arttırılarak, site, apartman, köy içi hareketliliğin önlenmesi isteniyor. Amaç, bayram sonrasında 100 bindeki vaka sayısını 100’e indirmek. Halen 100 binde 400 vaka var.

Tam kapanmanın ardından bayram sonrası sırayla açılış: Okullar, küçük esnaf, restoranlar - Sayfa 3

tam kapatma kararının ardından sonuçlar izlenmeye başladı. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve ilgili birimler, 17 günlük sürecin ardından olasılıkları değerlendiriyor.

Tam kapanmanın ardından bayram sonrası sırayla açılış: Okullar, küçük esnaf, restoranlar - Sayfa 4

Türkiye’de 100 bin nüfusa düşen günlük vaka sayısı şu anda 400-500’ler civarında bulunuyor. Bunun 100’ün altına düşmesinin gerektiği belirtiliyor.

Tam kapanmanın ardından bayram sonrası sırayla açılış: Okullar, küçük esnaf, restoranlar - Sayfa 5

RAKAMLAR İZLEMEDE

Bu haftadan itibaren daha hızlı düşüş beklendiği, ölüm ve ağır hasta sayılarının yüksekliğinin ise bir süre daha böyle seyredeceği belirtildi.

Test pozitifliğinde düşüş başladığı, şu anda testlerin pozitif çıkma oranının yüzde 13’e gerilediği öğrenildi. Bu rakamın iki haftanın sonunda yüzde 3-4’e düşmesinin beklendiği belirtildi. Hastane başvurularında yüzde 20 azalma görüldüğü, İstanbul’daki vaka sayısının da yüzde 40’tan yüzde 30’a gerilediği öne sürülüyor.

Tam kapanmanın ardından bayram sonrası sırayla açılış: Okullar, küçük esnaf, restoranlar - Sayfa 6

ÖNCELİK SIRASI

Tam kapatmanın ardından, önce okullar ve sınavların açılması gerektiği, ikinci aşamada, tek dükkan olarak tanımlanan kuaför, avukatlık bürosu ve küçük esnaf mekânlarının açılabileceği ifade ediliyor.

Kafe ve restoranların üçüncü aşamada, masa sınırlaması ve dış mekân şartıyla açılmasının daha doğru olacağı belirtiliyor.

Tam kapanmanın ardından bayram sonrası sırayla açılış: Okullar, küçük esnaf, restoranlar - Sayfa 7

ESKİ ‘AÇILMA’ OLMAZ

Uzmanlar, “Kimse, bayram dönüşünde her şeyin eskisi gibi olmasını beklemesin. Bu süreçte aşılamayı arttırıp vaka sayıları da istenen seviyeye gerilerse, ancak 17 gün önceki kısıtlamalara döneriz.

 

Tam kapanmanın ardından bayram sonrası sırayla açılış: Okullar, küçük esnaf, restoranlar - Sayfa 8

Hafta sonları yine sokak kısıtlaması olur. Akşamları da kısıtlama devam eder. Vaka sayısı konusunda 10 binlerin altını zorlamalıyız. İlk hedefimiz çocukların okula gitmesini sağlamak. Sınavları yapmak. Aktif vaka sayılarımız yüzde 20’den fazla azaldı. Kısıtlamalar bir süre devam daha devam edecek” dedi.

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir