Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Depresyon ve Felç Riski Artıyor

Covid-19 teşhisi konmuş kişilerde altı ay sonra depresyon, demans, psikoz ve felç geçirme riskinin arttığı tespit edildi.

Covid’e yakalanmış kişilerin üçte birinde, bu tür psikolojik ve nörolojik hastalıkların ortaya çıktığı veya yeniden nüksettiği görüldü.

Covid’i ağır geçirip hastaneye kaldırılan, yoğun bakıma alınan kişilerde riskin daha da arttığı belirtiliyor.

Bunun, hastalığın yol açtığı stresin yanı sıra virüsün doğrudan beyin üzerindeki etkisinden kaynaklandığı düşünülüyor.

İngiltere’de bilim insanları ABD’deki yarım milyon hastanın elektronik sağlık kayıtlarını inceledi ve psikolojik ve nörolojik rahatsızlıklar geçirme ihtimallerini değerlendirdi. En fazla rastlanan 14 hastalık üzerine duruldu. Bunlar arasında, beyin kanaması, felç, demans (bunama), Parkinson hastalığı, psikoz, anksiyete bozukluğu, duygudurum bozuklukları, Gullian-Barre sendromu (GBS) gibi hastalıklar vardı.

Covid’e yakalananlarda en yaygın görülen rahatsızlıklar anksiyete ve duygudurum bozuklukları oldu. Araştırmacılar bunun nedenini hastalığın ağır seyretmesi nedeniyle yaşanan strese bağlıyor.

Felç ve demans gibi hastalıkların ise koronavirüsün biyololojik etkisi veya vücudun genel olarak enfeksiyona tepkisi ile ilişkili olabileceği hastalığı belirtiliyor.

Covid-19’un Parkinson ve GBS (grip ile bağlantılı) riskini ise artırmadığı görüldü.

Araştırmalar gözleme dayandığı için araştırmacılar bu hastalıklara Covid’in neden olup olmadığına dair kesin yargıda bulunamıyor. Normal koşullarda da bazı kişilerde altı ay içinde felç veya depresyon gibi hastalıkların gelişmesi ihtimali de söz konusu.

 

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir