Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Koronavirüse Karşı D Vitamini Ne Kadar Etkili?

 

Covid-19 ile birlikte, tedavileri konusundaki bilgi kirliliği de bir salgın gibi yayıldı. Ancak bazen bilgi kirliliği içinde doğruluk payı bulunan fikirler etrafında da yaşanabiliyor ve bunlar mücadele etmesi en zor olanlar.

Neden D vitamini?

Covid-19 için önerilen çok sayıda tedavi türü bulunuyor.

Örneğin Hidroksikolorkin, Ivermectin ya da D vitamini bu amaçla araştırıldı ve hala araştırılıyor.

Bir tedavinin işe yaradığını düşünüp, yapılan araştırmalar sonrasında aslında işe yaramadığının tespit edilmesi normal bilimsel sürecin bir parçası.

Ancak internette, salgının başlarında ya da düşük kalitede yapılan araştırmalar, bağlamından kopartılıp paylaşılabiliyor. Ve komplo teorilerini savunanlar bu durumun yarattığı kafa karışıklığından faydalanabiliyor.

D vitaminin Covid-19’un önlenmesinde ya da tedavisinde etkili olabileceği düşüncesinin arkasında mantıklı gerekçeler var.

Bağışıklık sistemi üzerinde rol oynaması sebebiyle örneğin İngiltere’de herkesin kış aylarında, vitamin eksikliği riski olanlarınsa yıl boyu D vitamini takviyesi alması öneriliyor.

Araştırmalar ne diyor?

Birçok araştırma D vitamini ve bunun Covid-19 tedavisindeki başarısı arasında ilişki kurdu. Ancak kanıtların çoğu gözleme dayalı. Yani, diğer faktörleri hesaba katmadan, D vitamini düzeyleri yüksek ya da düşük insanlar ele alınıyor.

Bilimsel araştırmalardaki genel kabul gören standart bu değil. Bunun için, bilim insanlarının tedavinin yarattığı sonuçları açıkça görebilmesi adına, hastalara bir tedavi ya da plasebonun verildiği rastgele kontrol denemelerinin yapılması gerekiyor.

Gözleme dayalı çalışmalar,  yaşlı insanlar, obezite sorunu olanlar ve daha koyu tenlilerin, siyah ya da Güney Asya kökenlilerin hem D vitamini eksikliği hem de Covid’e yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Bu grupların daha çok risk altında bulunmasının nedeni D vitamini eksikliği olabileceği gibi, hem D vitaminin düşük olmasına hem de virüse yakalanma riskinin artmasına yol açan sağlık sorunları ya da çevresel etkiler olabilir.

Vitamin değerlerinin düşmesi bir hastalığın nedeni olabileceği gibi, sonucu da olabilir.

 

 

 

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir