Kadına Yönelik Siber Şiddet

Meryem Alpar

Uluslararası İlişkiler 3.sınıf

Kadınlar yıllardır zaman ve mekân fark etmeksizin şiddete maruz bırakılmaktadır. Günümüzde bu şiddet maalesef ki “sınır tanımayarak(!)” çevrimiçi platformlarda siber zorbalık adı altında devam etmektedir. Bu yazıda sizlere, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin kadına yönelik çevrimiçi şiddet hakkında yürüttüğü kampanyadan, siber zorbalığın ne olduğundan ve bununla nasıl baş edilebileceğinden bahsedeceğim.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nden başlayan ve 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne kadar süren, kadınlara yönelik siber şiddete karşı birlik olma amaçlı “Ateş Böcekleri Kampanyası” düzenlemiştir. Bu kampanya kapsamında www.atesbocekleri.info sitesindeki interaktif testi çözerek, siber şiddet hakkında bilgi edinebilirsiniz. Teste verilen anonim yanıtlar ise Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’ne cinsiyete dayalı siber şiddete karşı mücadelede veri sağlayacaktır.

 

Siber zorbalık, dijital ortamda gerçekleştirilmektedir. Bu tür zorbalıklar genel olarak siber taciz, görsel odaklı cinsel taciz, gizlilik ihlali, siber takip (stalk), siber şiddet olarak karşımıza çıkmaktadır. Hedef seçilen kişiye yönelik endişeli ve güvensiz hissettirme amaçlı cinsel içerikli ve tehditkâr mesajlar, nefret söylemi içeren yorumlar, özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesine yönelik tacizler, şiddete uğrayan bireyleri ruhsal, duygusal ve fiziksel olarak etkilemektedir. Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı’nın (Fundamental Rights Agency-FRA) yayımladığı bir raporda, Avrupa Birliği’nde yaşayan kadınların %23’ünün hayatlarında en az bir kez siber tacize veya istismara maruz bırakıldığı belirtilmektedir. Her 10 kadından biri ise 15 yaşından itibaren en az bir şiddet türüne maruz bırakıldığını söylemektedir. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin Kadınlara ve Kızlara Yönelik Siber Şiddet raporunda ise kadınların erkeklerden 27 kat daha fazla siber şiddete maruz bırakıldığı belirtilmektedir. Bu bilgiler sonucunda; kadınların sokaklar dışında siber ortamda da güvende olmadığı, her an şiddete maruz bırakıldığı ve özgürlüklerinin sanal ortamlarda da kısıtlandığı analizi yapılabilir. Siber şiddetle mücadelede yararlanabileceğiniz birimler mevcuttur. Siber zorbalığa maruz bırakıldığınızda yaşadığınız olayın kanıtlarını toplamak için ekran görüntüsünü alın ve bu ekran görüntüsünün çıktısını alın. Şikayetçi olmak isterseniz yasal haklarınızı kullanarak gerekli birimlere suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin oluşturduğu siber şiddete karşı olan kılavuz için https://atesbocekleri.info/kilavuz.pdf adresinden suç duyurusunda bulunabileceğiniz birimlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir