Kripto Para Dünyasını Sarsan Tarihi Skandal

Kripto para dünyasını sarsan tarihi skandal; Thodex kurucusu kayıplara karıştı

Kripto para borsası skandal bir vurgun haberi ile çalkalanıyor. Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer tam 2 milyar dolarla Tayland’a uçtu. Sosyal medyada Thodex etiketi ile binlerce yorum yapıldı. Peki ama 391 bin kripto para yatırımcısı şimdi ne yapacak? Detaylar haberimizde…

Kripto para dünyasını sarsan tarihi skandal; Thodex kurucusu kayıplara karıştı - Sayfa 1

Türkiye’de hizmet veren Thodex ile ilgili skandal bir gelişme yaşandı.

Kripto para dünyasını sarsan tarihi skandal; Thodex kurucusu kayıplara karıştı - Sayfa 2

Dün akşamdan bu yana işlem yapılamayan kripto para borsasına üye olan yaklaşık 391 bin yatırımcı suç duyurusunda bulunmaya başladı.

Kripto para dünyasını sarsan tarihi skandal; Thodex kurucusu kayıplara karıştı - Sayfa 3

Thodex kurucusu 2 milyar dolarla kayıplara karıştı

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer‘in yaklaşık 2 milyar dolarla dün akşam saat 18’de İstanbul Havalimanı‘ndan yurtdışına çıktığı öğrenildi.

Kripto para dünyasını sarsan tarihi skandal; Thodex kurucusu kayıplara karıştı - Sayfa 4

391 bin yatırımcının avukatlarından Oğuz Evren KılıçThodex‘te birkaç gündür para transferi sıkıntısı olduğunu, en son sitenin kapatıldığını ve yatırımcılar arasında panik başladığını ifade etti. Kılıç ayrıca Özer’in Tayland’a gitmiş olacağını belirtti.

Kripto para dünyasını sarsan tarihi skandal; Thodex kurucusu kayıplara karıştı - Sayfa 5

Hesaplara ulaşım kesildi

Sayılarının yaklaşık 391 bin olduğu tahmin edilen mağdurların avukatlarından Oğuz Evren KılıçThodex’in kurucusu olan Koinex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer‘in dün akşam saat 18’de İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına çıkış yaptığını tespit ettiklerini belirterek, “Bir kaç gündür para transferlerinde sorun yaşandığını Özer’in avukatı bize iletti. Son olarak site tamamen kapatıldı. Mağdurlar arasında panik başladı. Bulundukları illerde cumhuriyet savcılıklarına suç duyuruları yapıyorlar” dedi.

Kripto para dünyasını sarsan tarihi skandal; Thodex kurucusu kayıplara karıştı - Sayfa 6

“Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası”

Bir kripto para alım satım platformu olan Thodex‘de 400 bin kişinin hesabının bulunduğunu ve bunlardan 391 bininin aktif hesap olduğunu kaydeden Özer, “Borsada aylık 100 milyar liralık yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası” diye konuştu.

Kripto para dünyasını sarsan tarihi skandal; Thodex kurucusu kayıplara karıştı - Sayfa 7

Sosyal medya hesaplarını kapattı

Thodex kurucusu Faruk Fatih ÖzerTwitter ve Instagram hesaplarını kapattı. Thodex internet sitesinde ise yeni ortaklık nedeniyle devir işlemi yapılacağı gerekçesiyle kullanıcıların önce 6 saat ardından ise dört-beş gün siteyi kullanamayacakları duyuruldu.

Kripto para dünyasını sarsan tarihi skandal; Thodex kurucusu kayıplara karıştı - Sayfa 8

Şirket 4-5 gün süre istedi

Thodex‘ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Son 2 yıllık süreçte kripto varlıklara duyulan ilginin artması ve büyük aktörlerin; sektöre dahil olması ile birlikte, borsaların büyümesi ve yeni adımların atması da kaçınılmaz hale gelmiştir. İsmini anlaşma süreci tamamlandığında duyuracağımız; dünya çapında bilinirliği olan banka ve fon şirketleri; uzun süredir şirketimize yatırım yapmak istemekte ve ortaklık teklifinde bulunmaktadır. Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına gelen ortaklık teklifini olumlu değerlendirme kararı alınmıştır. Bu sürecin tamamlanabilmesi için işlemlerin durdurulup; devir sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Süreç ise yaklaşık 4-5 iş günü sürecektir. Bu süre zarfında kullanıcılarımıza düzenli olarak bilgilendirme sağlanacaktır.

Kripto para dünyasını sarsan tarihi skandal; Thodex kurucusu kayıplara karıştı - Sayfa 9

Binlerce kişi avukatlara koştu

Yatırımcılar ise Thodex‘in yatırımcı çekmek için platformu kullananlara 2 milyon Dogecoin dağıtacağını açıkladığına dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir