Bizimle iletişime geçin

Genel

Sırası Gelenlerin Yüzde 25’i Aşıdan Kaçtı!

Sırası gelenlerin yüzde 25’i aşıdan kaçtı! Büyük bölümü ev kadınları

Bilim insanları, “Adı ne olursa olsun aşı olun” çağrısı yapıyor ama aşı sırası gelmesine rağmen yaptırmayanların oranı yüzde 25’i buldu. Bu inat büyük risk yaratıyor.

Sırası gelenlerin yüzde 25'i aşıdan kaçtı! Büyük bölümü ev kadınları - Sayfa 1

Uzmanlar aşı sırası geldiği halde yaptıranların oranının yüzde 75 olduğunu söylüyor. Aşı yaptırmayan yüzde 25 oranının yüksek olduğu, aşı yaptırmanın önemini anlatmak için çalışma yapılması gerektiği vurgulanıyor.

Sırası gelenlerin yüzde 25'i aşıdan kaçtı! Büyük bölümü ev kadınları - Sayfa 2

Uzmanlar, “Zaten yapılan aşının yüzde 80’inde koruyuculuk oluştuğunu düşünün. Hem yaptırmayanlar, hem de aşı olduğu halde sonuç alınamayanlar hesaba katıldığında yüksek bir riskli grup oluşacak” diyor

Sırası gelenlerin yüzde 25'i aşıdan kaçtı! Büyük bölümü ev kadınları - Sayfa 3

Bu arada “Aşı olduktan sonra hastalandı” diye duyulan olayların yanlış bilgiden kaynaklandığı da belirtiliyor. Bazı vatandaşların aşı olduktan sonra tedbirleri bıraktığı ve hastalananların daha çok bu gruptan olduğu iddia ediliyor. Aşının birinci ve ikinci dozun yapılmasıyla ancak toplam 40 gün sonra koruyuculuğunun başladığı kaydediliyor.

Sırası gelenlerin yüzde 25'i aşıdan kaçtı! Büyük bölümü ev kadınları - Sayfa 4

DAHA ÇOK KADINLAR

sırası geldiği halde aşı olmayanların büyük bölümünü ev kadınları oluşturuyor. Aşıdan kaçmalarının ilk nedeni korku. Kulaktan dolma bilgilerle aşının yan etkisinin olabileceğine inanıyorlar. İkinci neden de aşı karşıtlığı.

Sırası gelenlerin yüzde 25'i aşıdan kaçtı! Büyük bölümü ev kadınları - Sayfa 5

Sağlık Bakanlığı, hastalığa maruz kalma, ağır geçirme ve bulaştırma riskleri gibi kriterlere göre Covid-19 aşısı uygulanacak grup sıralarını belirlemişti.

Sırası gelenlerin yüzde 25'i aşıdan kaçtı! Büyük bölümü ev kadınları - Sayfa 6

Buna göre 1. aşama sağlık personeli, 65 yaş üstü bireyler, 2. aşama hizmet öncelikli sektörler, 50-54 yaş arası bireyler, 3. aşama kronik hastalığı olanlar ve diğer gruplar olarak sıralanıyor. 4. aşama ise sırası geldiği halde zamanında aşı olmayanlar. Yani sıranız geldi aşı olmak için randevu alıyorsunuz ancak bu randevuya gitmiyorsunuz. Bir sonraki aşı ancak diğer 3 grubun aşılanması bittikten sonra yapılabilecek.

Sırası gelenlerin yüzde 25'i aşıdan kaçtı! Büyük bölümü ev kadınları - Sayfa 7

MAZERETİNİZ VARSA

Randevuya gitmemek için ateşli hastalık gibi bir mazeretiniz varsa, aşı olacağınız kuruma bu mazeretinizi bildirdiğinizde aşı randevu sisteminiz kapanmıyor, iyileştikten sonra aşınızı olabiliyorsunuz.

Sırası gelenlerin yüzde 25'i aşıdan kaçtı! Büyük bölümü ev kadınları - Sayfa 8

Örneğin 65 yaş grubusunuz ve aşı sırasınız geldi ancak hiç randevu almadıysanız, 1. aşama aşılanma bittiği için randevu sistemi size kapanmış oluyor. Bu durumda 4. aşamada aşılanıyorsunuz.

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir