NATO Uçakları Karadeniz Üzerinde

Donbas krizi derinleşiyor, NATO uçakları Karadeniz üzerinde

Rusya ile Ukrayna arasında Kırım ve Donbas gibi büyük sorunlar nedeniyle çatışma riski her geçen gün artarken her iki ülkede sınıra asker yığıyor. NATO ise istihbarat uçaklarıyla bölgeyi sürekli olarak izliyor.

Donbas krizi derinleşiyor, NATO uçakları Karadeniz üzerinde

Zelenskiy’nin NATO çağrısına Kremlin’den üstü kapalı “Ukrayna’nın NATO’ya girmesi krizi daha da kötüleştirir” tehdidi geldi. Zelenskiy, Stoltenberg’e ülkesinin üyelik planının hızlandırılması talebinde bulundu. Öte yandan Ukrayna önceki gün NATO uçaklarına hava sahasını da açtı.

SAVAŞI BİTİRMEK İÇİN TEK YOL

Zelenskiy, NATO üye ülkelerini Karadeniz’de varlıklarını artırmaya çağırarak, ülkesine NATO Üyeliği Hareket Planı verilmesinin önemine dikkati çekti. Ordu ve savunma sektöründe reform yapmak konusunda kararlı olduklarını belirten Zelenskiy, “Ancak sadece reformlar Rusya’yı durdurmayacaktır. NATO Donbas’taki savaşı bitirmek için tek yol.” ifadelerini kaydetti.

KRİZİ DERİNLEŞTİRİR UYARISI

Zelenskiy’nin NATO talebine Rusya’dan cevap gelmekte gecikmedi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’nın NATO’ya girmesinin ülkedeki krizi daha da kötüleştireceğini söyledi. Ukrayna’nın NATO’ya girmesinin ülkedeki iç krizi çözmeye yardımcı olmayacağını belirten Peskov, “Bizim açımızdan bu, durumu daha da kötüleştirecektir. Çünkü NATO’ya girmekten söz ederken hiçbir şekilde halkın görüşleri göz ardı edilemez.” ifadesini kullandı.

Gürcistan tam üyelik istedi

Bir başka Karadeniz ülkesi Gürcistan’da Başbakan İrakli Garibaşvili, ülkesinin dış ve güvenlik politikasında NATO ile entegrasyonunun öncelikli olduğunu söyleyerek, ülkesinin NATO’nun tam üyesi olmasının zamanının geldiğini vurguladı.

NATO ile entegrasyonun ülkenin dış ve güvenlik politikasında öncelikli olduğunu vurgulayan Garibaşvili, bu konunun anayasada da yer aldığını belirterek Gürcistan’ın NATO’nun küresel güvenlik operasyonlarına oldukça geniş katılım sağladığını kaydetti. Rusya’nın Ukrayna meselesinde olduğu gibi Gürcistan’ın da NATO üyeliğine karşı çıktığı biliniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir