Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

Esnafa 4 Koldan Destek

Esnafa 4 koldan destek

Koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetleri kısıtlanan iş yerleri ve esnaf için 4 ayrı destek paketi Cumhurbaşkanı tarafından açıklanarak devreye alındı. Pandemiden etkilenen esnafa ve yeme içme sektöründeki restoran ve kafelere yapılan desteklere yenisi eklendi. Meclis’e sunulan tasarı ile ücretsiz izindeki çalışanlar, 2 ay içinde 3 bin TL alacaklar. İşte 4 önemli desteği detayları…

Esnafa 4 koldan destek - Sayfa 1

Türkiye’de pandemi sonrasında birçok kesime önemli destekler verilmeye devam ediyor. İşçiye işverene ve hane halklarına sağlanan desteklerle birlikte esnafa da özel programlar açıklanıyor.

Esnafa 4 koldan destek - Sayfa 2

TEKLİF HAZIR 
Yeni Asır’dan Faruk Erdem’in ilgili yazısı şöyle; Başta yeme içme sektörü olmak üzere küçük esnafa hem hibe hem de prim destekleri devam ediyor. Küçük esnafa sağlanan hibe ve kira desteği ile ciro desteğinin başvuru süresi Nisan’a uzatılırken, şimdi de Nisan ve Mayıs ayları için lokanta ve kafelere prim ve nakit desteği geliyor.

Esnafa 4 koldan destek - Sayfa 3

Bunun için TBMM’ye yasa teklifi de sunuldu. Böylece Nisan ve Mayıs aylarında kısa çalışma sonrası verilen normalleşme desteğinden yararlanamayan kafe ve restoran çalışanlarının primlerini İŞKUR karşılayacak.

Esnafa 4 koldan destek - Sayfa 4

Bu süre içinde ücretsiz izine çıkacak personele de işçi başına 1.500 TL ödenecek. Böylece işçiler iki ay için 3 bin lira alacak. Prim desteği ise 1.341 TL’yi bulacak. İşte esnaf için uygulanan destekler:

Esnafa 4 koldan destek - Sayfa 5

1. KİRA VE HİBE DESTEĞİ 
Kimler yararlanacak? Basit usulde vergilendirilen küçük esnaf. (Terzi, berber, kantinci, çay ocağı, kıraathane, kahvehane, kafe işletenler, kırtasiye gibi)

Esnafa 4 koldan destek - Sayfa 6

Ne ödenecek? 3 ay boyunca ayda 1.000 lira hibe desteği. Ayrıca yine 3 ay boyunca aylık büyükşehirlerde 750 lira, diğer şehirlerde 500 lira kira desteği. Nasıl başvurulacak: 30 Nisan’a kadar e-Devlet üzerinden başvurulacak.

Esnafa 4 koldan destek - Sayfa 7

2.NORMALLEŞME DESTEĞİ 
Kimler yararlanacak: Kısa Çalışma Ödeneği bitmesiyle normal çalışmaya geçen işletmeler.

Ne ödenecek: İşçi başına 1.341,56 lira prim desteği verilecek. Nasıl yararlanılacak: SGK ödemelerinden mahsup edilecek.

Esnafa 4 koldan destek - Sayfa 8

3.KAFE VE RESTORANLARA NAKİT DESTEĞİ 
Kimler yararlanacak: Normalleşme desteği alamayan kafe ve restoranlar. Ne ödenecek: İşçilerin 1.341,56 TL’lik prim desteğinin dışında ücretsiz izinde olanlar için çalışan başına 1.500 lira ödenecek. Nasıl başvurulacak: Başvurularla ilgili detaylar açıklanacak.

Esnafa 4 koldan destek - Sayfa 9

4. CİRO KAYBI DESTEĞİ 
Kimler yararlanacak: Pandemi dolayısıyla kısıtlamalardan etkilenen ve cirosu 3 milyon liranın altında olup 2020 yılında yüzde 50 ve fazla kayıp yaşayan lokanta restoran ve kafeler.

Esnafa 4 koldan destek - Sayfa 10

Ne ödenecek: Kayıp cironun yüzde 3’ü ödenecek. Bu rakam 2 bin liradan az, 40 bin liradan çok olmayacak. Nasıl başvurulacak: Başvurular 30 Nisan’a kadar e-Devlet’ten yapılacak.

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir