Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

İş Bankası’nda Hakan Aran Dönemi

İş Bankası’nda Hakan Aran dönemi

Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü’ne Banka’nın Genel Müdür Yardımcısı olan Hakan Aran’ın atanmasına karar verildi. Adnan Bali Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi

Banka yönetim kurulu üyelerinin görev dağılımı ise şu şekilde gerçekleşti:

Kurumsal Yönetim Komitesi: Ersin Önder Çiftçioğlu (Başkan),Feray Demir (Üye),Sadrettin Yurtsever (Üye) ve Neşe Gülden Sözdinler (Üye),

Kredi Komitesi: Hakan Aran (Başkan),Adnan Bali (Üye),Feray Demir (Üye),Yusuf Ziya Toprak (Yedek Üye) ve Fazlı Bulut (Yedek Üye),

Ücretlendirme Komitesi: Adnan Bali (Başkan) ve Feray Demir (Üye)

Adnan Bali, 6 Ocak’ta düzenlediği basın toplantısında genel müdürlük görevini mart ayı itibariyle bırakacağını söylemişti. Bali, İş Bankası Genel Müdürlüğü’ne genel müdür yardımcısı Hakan Aran’ı önerdiklerini duyurmuş, kamuda bir görev üstlenip üstlenmeyeceğine yönelik bir soruya “Hiçbir zaman siyaset düşünmedim, düşünmeyeceğim” yanıtını vermişti.

HAKAN ARAN 1990’DAN BERİ İŞ BANKASI’NDA

İş Bankası’nın yeni genel müdürü Hakan Aran, 1990 yılında İş Bankası’nda Yazılım Uzmanı olarak göreve başladı. Aran, 2005 yılında Yazılım Geliştirme Bölüm Müdürü oldu. Aran 2008’de ise Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi.

Operasyonlardan, Dijital Bankacılıktan ve teknolojiden sorumlu olarak Banka’nın önemli dönüşüm programlarında görev alan Aran, İş Bankası Rusya YK Başkanlığı, Anadolu Sigorta YK Başkan Vekilliği, Türk Telekom YK üyeliği görevlerinde bulundu. 1968 yılında Antakya’da doğan Hakan Aran, 1990 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun olmuş, 2000 – 2001 yılları arasında Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme yüksek lisans programını tamamladı. Halen İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Bankacılık Doktorası yapmakta olan Aran, evli ve üç çocuk babası.

TEKNOLOJİ ÖNE ÇIKIYOR

Bankacılık sektöründeki teknolojik dönüşüm yönetim kademelerinde yeni bir trende yol açtı. Yeni genel müdürler teknoloji /ödeme sistemleri temelinden gelenler arasından seçilmeye başlandı. 1990’yı yıllarda genel müdürler kredi disiplininden gelmişti.Hazine kağıtları büyük gelir kalemi haline geldiğinde hazineciler arasından genel müdürler seçilmeye başlanmıştı. Son dönemde yeniden reel bankacılıktan genel müdürler seçilmişti. Şimdi ise teknolojiden gelen bir genel müdür, bankacılık sektörünün gelecek vizyonunu ifade ediyor.

26 Mart’ta da kamu bankaları genel kurulu yapıldı. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’ne Alpaslan Çakar getirildi. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ve Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih’in görevine devam edeceği açıklandı. 15 Temmuz 2011 tarihinden beri Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü görevini yürüten Hüseyin Aydın, görevini Alpaslan Çakar’a devretti.

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir