“Haber Atlattığınızda Erkeklerden İmalı, Çirkin Sözler Geliyor”

Son zamanların en gözde sunucularından olan Burcu Eken, medyada kadınların, erkeklerden başarılı olduğu zamanlarda çirkin sözlerle karşı karşıya kaldığını belirterek, “Meslek hayatımda meslektaşlarıma haber atlattığım zaman ‘kadın olduğu için ona veriyorlar’ ya da ‘kadınsın ya tabi’ cümlelerini fazlasıyla işittim. Herhangi bir kavga ya da münakaşa esnasında ise ‘Biz senin nasıl haber aldığını da biliyoruz’ gibi çirkin imalı sözleri fazlasıyla duyabiliyorsunuz” dedi.

RÖPORTAJ: BURAK ALTINOK

Beşiktaş JK, Tek Rumeli TV, Ajansspor, Aydınlık gazetesi, TVem, TRT spor, Radyo Bilyoner gibi kurumlarda çalışmış olan ve şu an On4 TV, Radyo Gol ve Fotomaç Gazetesi’nde çalışan güzel sunucu Burcu Eken, medya ve sporda yaşanan cinsiyetçiliği Arel Repost, Arel News için anlattı.

1 Eylül 1990’da erkek çocuk bekleyen ailesini “ters köşeye” yatırarak ilk golünü attığını belirten Burcu Eken, çocukluk yıllarında başlayan spor ilgisinin de yıllar içerisinde çığ gibi büyüyüp kendisini bugünlere getirdiğini söyledi.

İstanbul Üniversitesi’nde Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu bölümünde (BESYO) öğrenim gören, Spor yöneticiliği ve spor gazeteciliği ile medyaya ilk somut adımını attığını belirten Eken, Sports TV’de aldığı eğitimin ardından sırasıyla Beşiktaş JK, Tek Rumeli TV, Ajansspor, Aydınlık gazetesi, TVem, TRT Spor, Radyo Bilyoner’de çalışan Eken kariyerinin arasına Beylerbeyispor kulüp müdürlüğünü de ekliyor.

Hastalandığı zaman “inşallah ölürsün” mesajları karşısında mesleği bir süreliğine bırakan Eken, kariyerine On4 TV, Radyo Gol ve Fotomaç Gazetesi’nde çalışarak devam ettiriyor.

“Sporda cinsiyetçilik yok, futbolda var!”

Amatör branşların hemen hemen hepsinde birlik ve beraberlik olduğunu belirten Burcu Eken, konu futbola geldiğinde bu işin değiştiğini vurguluyor. Eken, “Amatör branşların hemen hepsinde kadın ve erkek birlikte antrenman yapar; lakin konu futbola gelince işler değişiyor. Sanırım paranın olduğu yerde duygular kayboluyor. Rekabetçi bir ortam olunca sizi potansiyel tehlike olarak görüyorlar” dedi.

Sporda cinsiyetçiliğin olmamasına rağmen futbolda gözle görülür şekilde olduğuna değinen Eken, “Futbol tezahüratlarında, oynanış şekline yapılan eleştiride, forma renklerinde ve hatta kariyer yükselişlerinde bile bunu gözlemliyoruz” diye konuştu.

“Varoluşsal sıkıntılar yaşadım!”

Erkeklerin ağırlıklı bir kısmını oluşturduğu spor basınında, torpilli olmamanız halinde bir kadın olarak varolmanın “zor” olduğuna değinen Eken şunları kaydetti: ”Başarılı bir yükseliş yaşarken aniden yakalandığım hastalık döneminde ‘inşallah ölürsün ve senin yerin bize kalır!’ mesajları aldığımı biliyorum. Yaşadığım sıkıntıların birçoğu erkekler tarafından değil, kadınlar tarafından çıkarılmaya çalıştı. Bir takım engel olmalar, dedikodular, yalan beyanlar gibi ama hiçbir zaman emeğimi yedirmedim.”

 “Zorlukları aşabileceğimi düşünerek hareket ettim”

Yıllar içinde karşılaştığı zorlukların öğretmenler tarafından aktarıldığını söyleyen Eken, bu zorlukların üstesinden araştırarak, okuyarak ve öğrenerek aşabileceğini bildirdi. Mesleğini yaparken kadın-erkek arasında bir ayrım yapılmadığını belirten Eken, “Öncelikle bu mesleğin içerisinde kadın erkek ayrımı olmadığını söylemem gerek. Diğer meslek gruplarındaki gibi rakipleriniz sadece kadınlar değil. Bana da en ezeli rakipler o sebeple erkekler oldu. Benim için tek rakibim kendi iç sesim. Bugün düne göre bir adım daha atabilmişsem ne mutlu bana diyorum. Arkadaşlarımın ne yaptığıyla çok fazla ilgilenmiyorum. Eğitim hayatımda hiç ‘kadın olduğum için bu durumu yaşıyorum’ dediğim olmadı. Meslek hayatımda ise genellikle meslektaşlarıma haber atlattığım zaman ‘kadın olduğu için ona veriyorlar’ ya da ‘kadınsın ya tabi’ cümleleri fazlasıyla işittim. Herhangi bir kavga ya da münakaşa esnasında ise ‘Biz senin nasıl haber aldığını da biliyoruz’ gibi çirkin imalı sözleri fazlasıyla duyabiliyorsunuz. Bazı şeyleri aştığınız zaman ise üzülmek yerine umursamadan işinizi yapmaya devam ediyorsunuz. Ben de mesleğin ilk yıllarında fazlasıyla üzülsem de şimdilerde kendimi kabul ettirmiş şekilde çalışıyorum” diye konuştu.

“Su soğuk fakat girince alışıyorsunuz!”

Futbol medyasında linç kültürünün oldukça fazla olduğuna değinen Eken, cinsiyetçi söylemlerde cehaletin etkisinin bir hayli fazla olduğuna vurgu yaptı. Bazı insanların karşısındakini kendi gibi gördüğüne değinen Eken, “Asıl problem de bu! Cehaletle savaşmak zorunda olmam ya da olmamız. 2014 Brezilya Dünya Kupası’nda kadın muhabirlerin ne kadar fazla olduğunu gördüm. Arjantin’de hamile bir kız arkadaşımla maçtan çıkıp doğuma gittim. Yunanistan’da PAOK – Aris maçını kız arkadaşımla izledim. Ukrayna’da kadınların tribünlerde ne kadar çok sayıda olduklarını gördüm. Burada değil maça gitmek, erkek arkadaşlarıma futboldan anladığımı ispat etmem bile birkaç senemi aldı” dedi.

“Gerekirse kan kusup kızılcık şerbeti içeceksiniz!”

Spor medyasında kariyer yapmanın tercihlere bağlı olduğunu belirten Eken, kariyer yapmayı 50 yıla yaymanız halinde zorlanacağınıza dikkat çekti. “10 yıl para kazanmayayım, sonrasında evlenirim” derseniz işi kolay bir hale getirmenin mümkün olduğuna değinen Eken, medyada çalışmak isteyen kadınların daha güçlü olması gerektiğini de sözlerine ekledi.Arkanızda gölgeniz olacak birileri yoksa güçsüz görünmemeniz gerektiğine dikkat çeken Eken, gerekirse kan kusup kızılcık şerbeti içmeniz gerektiğini açıkça söyledi.

“Mesleği bıraktım”

Meslek hayatında aldığı yorumlardan/eleştirilerden artık pek etkilenmediğini söyleyen Eken, “Fatih Terim o zaman bana çok güzel bir söz söylemişti ‘Hayat orada değil, burada’ diye. Bu da benim için dönüm noktası oldu diyebilirim. Şimdilerde genellikle Twitter’dan yazılan yorumları okumuyorum” dedi.

Hastalandığı zaman “inşallah ölürsün” mesajları karşısında mesleği bırakmayı düşündüğünü hatta üç yıl ara verdiğini belirten Eken, Medya’da kadın-erkek arasında maaş skalasının farklı olduğunu ve değişmediğini söyledi.

 “Hiçbir şey değişmiş değil!”

Futbolun birleştiriciliği hakkında Eken, “Ben ve benim gibi insanlar karar merci olduğu zaman birleştirici ve bütünleştirici olabiliriz” dedi. Son olarak hala “ofsayttan anlıyor musun?” söylemleriyle karşılaştığını Eken, hiçbir şeyin değişmediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir