“En Büyük Hayalim Süper Lig!”

BAL tarihinde ilk ve tek kadın hoca olan Nursinem Eğilmez, profesyonel hayatında hedefinin Süper Lig’de takım çalıştırmak olduğunu belirterek, “Her şey insanın kendisinde bitiyor. Bu sektörde olan kadın arkadaşlarıma bir derece örnek olabildiysem ne mutlu bana” dedi.

RÖPORTAJ: BURAK ALTINOK

Bölgesel Amatör Ligi’nin (BAL) ilk kadın antrenörü olan Nursinem Eğilmez, profesyonel hayatında yaşadıklarını Arel Repost ve Arel News için anlattı.

Beden eğitimi öğretmeni, maç ve performans analizcisi, scout ve antrenör olan Nursinem Eğilmez, Karagümrük’te doğup büyüdüğünü ve aslen Kırklarelili olduğunu söyledi. Birden fazla işte çalışmanın zorluğunu “severek yapması” nedeniyle üstesinden geldiğini söyledi.

Ağabeyinin 10 yıla yakın Vefaspor’da futbol oynadığını belirten Eğilmez, futbola olan ilgisinin de o zamanlarda geliştiğini belirtti. Ailece Fenerbahçeli olduklarını da ekleyen Eğilmez, hiçbir zaman futbol oynamadığını, voleybolcu olduğunu, daha sonra eğitmen olarak futbola yöneldiğini belirtti.

“Onlara gurur verici şeyler yaşattım!”

Yaklaşık 8 senedir bu sektörde yer aldığını belirten Eğilmez, 17 yaşındayken Bayrampaşaspor’da çalışmaya başladığını ve kendisini kabul ettirdiğini açıkladı. Bütün bu süreçte en büyük destekçisinin ailesi olduğuna dikkat çeken Eğilmez, “Erkek egemen olan bir sektörde kızınızın çalışması çoğu aile için sorun olabilir; fakat ailem benim işimi severek yaptığımı gördükçe hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadım. Onlara gurur verici şeyler yaşattığımı düşünüyorum” dedi.

“Büyük katkım olduğunu düşünüyorum!”

Süper Amatör Liginde mücadele eden Atlasspor’da çalışmaya başlayan Nursinem Eğilmez, takımının Bölgesel Amatör Lige (BAL) çıkmasında kendisinin katkısının büyük olduğunu söyledi. Sporun birleştirici gücüne en çok inanan insanlardan biri olduğunu belirten Eğilmez, “Erkeklerin egemen olduğu bir işim var ama buna rağmen bu sektörde kabul gördüm. Farklı din, dil ve ırklar için de sporun evrensel ve birleştirici gücü olduğuna inanan birisiyim” diye konuştu.

“Cevap olarak başarılarımı gösterdim!”

Sporda cinsiyetçilik konusunda fikirlerini açıklayan Eğilmez, “Sporda cinsiyetçilik var da diyemem yok da diyemem. Bazı katı ve kesin görüşlü insanlar genelde ‘kadın futboldan ne anlar’ derler. Kadınlar futboldan da anlar, ofsaydı da bilir. Erkeklerin olduğu bir takımı da çalıştırabilir. Tabii ki de sporda cinsiyetçilik ayrımının olmaması taraftarıyım; çünkü bir kadın olarak sporun, futbolun içindeyim. Ama bazı insanların düşüncelerini maalesef değiştiremiyorsunuz. Ben bu kişilere cevap olarak başarılarımı gösterdim ve duyurdum. Umarım anlamışlardır” dedi.

 

 

“Maçlara gittiğimde hoş karşılanmadığım oldu!”

Erkek egemen bir alanda varoluşsal sıkıntılar yaşamadığını belirten Nursinem Eğilmez, bu konuda şanslı olduğunu belirtti. Bütün bu şansının yanı sıra taraftarlar tarafından laf söyleyenlerin, hoş karşılamayanların olduğunu açıkladı.

“Kadınlara bu konuda hiçbir şans verilmiyor!”

Futbol kulüplerinde ve yönetimlerinde kadınların az olması konusunda da açıklamalar yapan Eğilmez, “Ben aynı zamanda Spor Yöneticiliği mezunuyum. Bu konu aslında bizim kanayan bir yaramız. Spor Yöneticiliği mezunu olup da kulüp yönetimlerinde çalışan kişiler maalesef yok denecek kadar az. Hele ki kadınlara bu konuda hiç şans verilmiyor. Tek örneğimiz Kayserispor Başkanı Sn. Berna Gözbaşı” dedi.

“Kadın futbol takımları hak ettikleri değeri göremiyorlar!”

Ülkemiz kadın futbolundan da bahseden Eğilmez, “Ülkemizde çok iyi olan kadın futbol takımları var. Fakat tüm destekler erkek futbol takımlarına verildiği için ne yazık ki kadın futbol takımları hak ettikleri değeri göremiyorlar. Üzücü bir durum ama tam olarak böyle geliyor” ifadelerine yer verdi.

Kadın futbolcuların başta ailesel olarak bir çok sorunla mücadele ettiğini belirten Eğilmez, “Kızlar ben futbolcu olmak istiyorum dediğinde ailelerinden tepkiyle karşılanabilirler; çünkü hiç alışılagelmiş bir durum değil. Arkanızda sizi destekleyen kimse yoksa o işi yapamıyorsunuz başka yerlere yöneliyorsunuz” şeklinde konuştu.

“Karşısında bir erkek olsaydı kavga çıkartmayacağından emindim!”

Genelde iyi karşılandığını ve futbolcular tarafından olumsuz bir duruma getirilmediğini söyleyen Eğilmez, gittiği deplasmanlarda cinsiyetçi söylemlerle karşılaştığını açıkladı. Bu duruma alıştığını söyleyen Eğilmez, “Bazen maç içlerinde ufak tefek tartışmalar oluyor. Bir kere kulübedeyken rakip takımın kalecisiyle bir tartışmam olmuştu. Kadın olmak onun gözünde sanırım pısırıklık hissi uyandırdı ve benim öyle bir tepki vereceğimi hiç tahmin etmemişti.  Maç sonunda ise gelip özür dilemişti. Karşısında erkek olsa eminim o tarz bir kavga çıkaramazdı. Beni zayıf sandı ama öyle olmadığımı görünce geri çekilmişti. Sporda özellikle futbol içinde hep hoşgörü yanlısıyım fakat damarıma basıldığında duramama gibi bir özelliğim var” dedi.

Formül; Güçlü olmak!

Hiçbir işin kadına ya da erkeğe ait olmadığını söyleyen Eğilmez, gereken önem verilirse kadınların futbol oynayamayacağına dair gelişen algının kırılabileceğini söyledi. Bu sektörde çalışan bir kadının güçlü olması gerektiğini de ekleyen Eğilmez, zamanında daha kırılgan bir yapıda olduğunu ama yıllar içerisinde gücünü keşfettiğini açıkladı.

Sözde yorumcular…

Spor yorumcularının da düşünce yapısını geliştirmesi gerektiğini vurgulayan Nursinem Eğilmez, bu tezini şu sözlerle özetliyor: “Spor adamları bile kadınların futbolun içerisinde olmasından rahatsızlar ve kötü sözler sarf ediyorlar. Ülkemizde bu algıların yıkılıp yeniden oluşması zor ama imkânsız değil.”

“Mesleği bırakıyorum dediğim günler oldu!”

“Mesleği tamamen bırakmayı düşündüğünüz anlar oldu mu?” sorusuna yaşadığı olaylarla açıklık getiren Eğilmez, “2 kere ben gidiyorum, artık yapamıyorum dediğim durumlar oldu; ama çabuk toparladım. Birincisinde, Bayrampaşaspor’da çalışırken Beşiktaş’ta top oynamış futbolcular vardı ve kendimi ezilmiş gibi hissediyordum. O zamanlar tabii ki bu beyin yapısında değildim. Eğer şimdiki aklım olsa, asla böyle düşünmezdim. İkincisinde, Atlasspor zamanında yüküm çok ağırdı. Yardımcı antrenörlük, scouting, transfer görüşmeleri, maç analizleri ve rakip analizlerinin hepsiyle ben ilgileniyordum. Sağlığımı, kendimi hiç düşünmeden canla başla çalışıyordum. Ama o gün ‘yapamam artık’ dedim ve bırakma kararı aldım. ‘Ben ne yapıyorum? Kız arkadaşlarım hafta sonları gezerken, ben gidip karda kışta açık tribünlerde maç izliyorum’ diyordum. Ama kısa sürede toparladım ve yeniden devam etmeye başladım. Bir de bir deplasman maçında, az kalsın gözüme torpil geliyordu ve bana kasıtlı olarak yapılan bir şeydi. O çok zoruma gitmişti hüngür hüngür ağlamıştım takım otobüsünde ‘ben gidiyorum artık’ demiştim ama işinize tutkuyla bağlı olunca gidemiyorsunuz içinizden gelmiyor gitmek” dedi.

“Birkaç defa hakarete maruz kaldım!”

Sosyal medyayı aktif olarak kullandığını bildiğimiz Nursinem Eğilmez, Tweetlerine genellikle olumlu yorumlar aldığını ama bazen olumsuz yorumlarla da karşılaştığını belirtti. Nursinem, “ ‘Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar’ derler ve ben bu durumu çok yaşadım. Doğru tektir; ama maalesef futbolda herkesin kendine göre doğruları var. İşin özüne gelecek olursak evet, birkaç kere hakaret ve küfüre maruz kaldım” dedi.

“En büyük hayalim Süper Lig!”

En büyük hayalinin Süper Ligde bir takım çalıştırmak olduğunu açıklayan Eğilmez, dileğinin ise kadınların futbolda daha çok yer almalarının olduğunu söyledi. Ailelere de seslenen Eğilmez, “Kızlarınız neyde mutlu olacaksa o işi yapsınlar; çünkü hayat onların hayatı. İnsan kendini bildikten sonra bir sıkıntı yok. Her şey insanın kendisinde bitiyor. Bu sektörde olan kadın arkadaşlarıma da bir derece örnek olabildiysem ne mutlu bana. Ayrıca futbolun ülkemizde amatör ligler için daha iyi şartlarda olmasını istiyorum. Umarım futbol camiası için her şeyin en güzeli olur” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir