Arel USAM Kış E- Staj Programı Tamamlandı

Arel USAM 2021 Kış E-Staj Programı, 1-26 Şubat tarihleri arasında dört hafta süreyle icra edildi. Programa, ülkemizin üniversitelerinden 300 civarında başvuru yapıldı, başvuru koşullarına uygun 236 seçkin öğrencimizin başvurusu değerlendirmeye alındı ve 66’sı programa kabul edildi. Programa kontenjan sınırlaması nedeniyle stajyer olarak dahil edemediğimiz öğrencilerimiz de Staj kapsamında yer alan etkinliklere ve haftalık değerlendirme brifinglerine davet edildi.

Öğrenciler küresel ölçekte teşkil edilen sanal araştırma masalarında; öğretmenlerinin mentörlüğünde, uluslararası siyasi, askeri, toplumsal, ekonomik ve çevresel gelişmeleri/olayları izleyerek; Google Drive ortamında Google harita, Google doküman ve Google tablo kullanarak haftalık çalışmalarını eş zamanlı ve etkileşimli olarak hazırladılar.

Teams, Zoom ve G-Meet kullanılarak toplantılar yapıldı, brifingler sunuldu, akademik tartışmalar yapıldı. Staj süresince, Ege ve Doğu Akdeniz’deki Gelişmeler ve Türkiye, Medyada Kadın Temsili ve Çevre Diplomasisi konuları üzerine panel ve konferanslar ile masalarda tematik söyleşiler yapıldı.

Ayrıca öğrenciler ilgi duydukları konularda bir makale hazırladılar. Makaleler Arel IR Monthly ve Arel Stratejik Bakış özel sayılarında yayımlanacak, Üniversitelere gönderilecek. Özel sayılar için istekli öğrencilerden Konuk Editörler ekipleri teşkil edildi. Bu vesileyle öğrencilerimiz yazarlığa ve editörlüğe büyük bir adım attılar.

E-Staj programı 26 Şubat günü tamamlandı. Öğrencilerimizin tamamının katıldığı Staj Değerlendirme Anketinde öğrenme hedeflerine ulaşıldığı, katkı ve memnuniyet düzeyinin çok yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin tamamı E-Stajı arkadaşlarına tavsiye edeceğini ifade etmiştir.

Arel USAM olarak, kendi türünde ilk olan E-Stajı icra ederek, “Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” nesilleri yetişmesine mütevazı bir katkı sağlayabildiğimiz ve salgın koşullarında etkileşimli online eğitime yeni bir bakış açısı sunabildiğimiz için gururluyuz.

E-Stajın planlamasında ve icrasında gönüllü olarak görev alan ve dört hafta boyunca özveriyle katkı sunan Doç. Dr. Aşkın İnci Sökmen Alaca, Dr. Öğr. Üyesi Selma Şekercioğlu, Dr. Öğr. Üyesi Ali Bilgin Varlık, Araştırma Görevlilerimiz Doğuş Sönmez ve Cansel Sakal, Lisansüstü Öğrencilerimiz Erdoğan Mert, İsmail Hakkı Elçi, Yunus Karaağaç ve Hayriye Baskın’a şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir