Tüm İllerde Hafta Sonu Kısıtlaması Uygulanacak

Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Milletimizle paylaştığımız reform gündemimizi belirlediğimiz takvime uygun şekilde yürüttük. Ekonomide cari açığının azaltılmasına üretimin güçlendirilmesine yönelik çok sayıda reformu hayata geçirdik. İnsan Hakları Eylem Planı’nı kamuoyuna sunduk. 3 hafta önce de ekonomi reformlarımızı kamuoyuna açıklamıştık.

Hukuktan ekonomiye uzanan reform programlarımızın takvimlerine uygun şekilde yürümesini sağlayacağız Bir bu reformlara sahip çıkacağız. En önemli reform başlığımız milletimize verdiğimiz sivil anayasa sözümüzdür. Anayasalar yaşayan metinler olduğu için elbette gerektiğinde değiştirilebilir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ülkemize kazandırdıklarını salgın sürecinde daha iyi gördük. Hızlı karar alma mekanizması ülkemizi bu dönemde pozitif yönde ayrışmasını sağlamıştır. Sistemi artık üçüncü yılına yaklaşan tecrübeler ışığında geliştirilmesi gerektiğinin farkındayız. Yeni anayasa için her türlü görüşe ve teklife açığız. Gelecek nesillerin bizi hayırla yad etmesini sağlayan yeni bir anayasayı ülkemize kazandıracağımıza inanıyorum. Yeni anayasa süreci, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin tahkimi açısından da bir fırsat olacaktır. Yeni anayasa hazırlama sürecinin mümkün olan en geniş uzlaşmayla yürümesi ve ortaya çıkan metnin de 84 milyonu kucaklaması şarttır.

Dünyanın en güzel ve kadim coğrafyasındaki bin yıllık varlığımızı sürekli güçlendiriyoruz.

Salgınla mücadelede en önemli araçlardan biri olan aşılama çalışmalarında oldukça ileri bir seviyedeyiz. Tüm yatırımcılara bir kez daha sesleniyorum: Gelin Türkiye’ye yatırım yapın. Bugün yatırım yapanlar da çok kısa bir sürede aynı kazançları elde edeceklerdir. Ülkemizde yatırımların ölçek olarak iç piyasayı veya bölge pazarlarını aşarak küresel düzeyde tasarlanması ve gerçekleştirilmesi gerekiyor. Vatandaşlarımıza evlerindeki altın ve dövizi, finans kuruluşları vasıtasıyla ekonomimize kazandırmaları çağrımı tekrarlıyorum.

Ekonomimizi yatırım, istihdam, üretim ve ihracat temelleri üzerinde yükseltiyoruz. Tuzakları bozarak önümüzde çıkan engelleri birer birer aşarak yolumuza devam ediyoruz. Ülkemizi 2023 hedeflerine kavuşturmakta kararlıyız. Türkiye’nin önünü başka türlü kesemeyeceklerini anlayanlar şimdi de gözlerini milletimizin birliğine dikmiştir. Milletimiz bu oyunu gördüğü için istiklali ve gözü gibi sakındığı evlatlarına emanet edeceği istikbali etrafında sıkı sıkıya kenetlenmiştir. Dünyanın pek çok yerinde başarıya ulaşan kirli siyasi ve sosyal bölücülük oyunu Türkiye’de tutmamıştır, tutmayacaktır.

Önümüzdeki dönemde pek çok alanda hayırlı gelişmeleri beraberce yaşayıp göreceğiz. Cumhur İttifakı olarak Türkiye’yi ve kendimizi bu hayırlı dönemde daha iyi hazırlamak için her zamankinden çok daha fazla çalışacağımıza biz inandık.

KORONAVİRÜS SALGINI

Devletimizin tüm imkanlarını sıkıntıya düşen kesimleri desteklemek için sonuna kadar zorluyoruz. Vaka, hasta ve ölüm sayıları arttığında tedbirleri güncellemek zorunda kalabiliyoruz. Vatandaşlarımızı bir defa daha TMM diye ifade ettiğimiz kurallara sıkı sıkıya riayet etmeye davet ediyorum.

Aşılamada ileri yaşlardan başlayarak 15 milyon rakamına ulaşmamızın etkilerini sahada görmeye başladık. İleri yaş gruplarının vaka, hasta rakamları belirgin şekilde azaldı. Her ne kadar vaka sayıları artsa da yoğun bağım hasta oranları aynı düzeyde yükselmiyor. Vaka ve vefat sayılarının artması bizi mevcut uygulamaları gözden geçirmeye mecbur bırakmaktadır.

 

Son dakika: Erdoğan Ramazan ayı için alınan kararı duyurdu 81 ilde kısıtlama uygulanacak

 

Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı, nüfusumuzun yüzde 80’ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır. Elimizdeki veriler ve yaptığımız değerlendirmeler bütün bunlar ışığında şu hususları milletimizle bugün paylaşma kararı aldık.

Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek. Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir.

Bu mübarek ay boyunca, ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız.

Sadece ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacaktır.

Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilmeyecek

Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir