Bizimle iletişime geçin

Dünya

Bakan Koca: En Büyük Korkum Yasak Gelmesi!

Sağlık Bakanı Koca’dan çok önemli aşı açıklaması: En büyük korkum yasak gelmesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin aşısı Sinovac’ta üretim sıkıntısı nedeniyle aksama olduğunu açıkladı. Bakan Koca, BioNTech aşısı ile kaygısını da şu sözlerle aktardı: AB her an yasak getirebilir. Yasağı getirmelerinden önce ne alırsak alalım diyoruz.”

Sağlık Bakanı Koca'dan çok önemli aşı açıklaması: En büyük korkum yasak gelmesi - Sayfa 1

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, HaberTürk’e konuştu, aşı ile ilgili gelişmeleri paylaştı. Bakan Koca, Çin aşısı Sinovac’ta yaşanan aksamanın nedenini açıklayarak, Çin hükümetinin aşı firmalarına sınırlama getirdiğini söyledi

Sağlık Bakanı Koca'dan çok önemli aşı açıklaması: En büyük korkum yasak gelmesi - Sayfa 2

“Sadece biz değil, kimse aşıyı söz verilen zamanda alamıyor. Bakın değil milyon, değil yüz bin birkaç bin aşıda kalan ülkeler var. Emin olun biz şanslı ülkelerden biriyiz. Çin hükümeti tüm aşı üreticilerine sınırlama koydu. Önce ‘Çin’e vereceksiniz’ dedi. Bu yüzden çok aksama var. Buna rağmen alabiliyoruz. Çin aşısının Faz-3 çalışmalarına katılmasak biz de aşıyı bulamazdık.”

Sağlık Bakanı Koca'dan çok önemli aşı açıklaması: En büyük korkum yasak gelmesi - Sayfa 3

Koca, Biontech’ten 18 milyon aşının daha geleceğini açıklayarak, haziran ayına kadar 40 yaş üstü 32 milyon kişinin de aşılanacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Koca'dan çok önemli aşı açıklaması: En büyük korkum yasak gelmesi - Sayfa 4

“AB HER AN YASAK GETİREBİLİR”

Bakan Koca, aşı ile kaygısını da şu sözlerle aktardı:

“Avrupa Birliği (AB) her an AB dışına aşı satışına sınırlama ve hatta yasak getirebilir. Herkes kendi vatandaşı öncelikli olsun istiyor. Bu yasağı getirmelerinden önce ne alırsak alalım diyoruz. En büyük korkum bu, aşı milliyetçiliği ve yasak gelmesi.”

Sağlık Bakanı Koca'dan çok önemli aşı açıklaması: En büyük korkum yasak gelmesi - Sayfa 5

Bakan Koca, “Türkiye’ye gelen 1,5 milyon doz BioNTech aşısı nerede?” diye soranlara, ilk partinin Ankara’da dağıtım merkezine 12 Mart’ta ulaştığını söyleyerek belgesini gösterdi.

 

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir