Cumhurbaşanı Erdoğan, Taksim’de AKM ve Taksim Camii’ni İnceledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı devam eden Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) incelemelerde bulundu. Erdoğan’ın programında olmayan sürpriz ziyaret sonrası Taksim Camii’ne geçti. Erdoğan, yüzde 86’sı tamamlanan AKM’de en son 30 Ekim 2020’de incelemelerde bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğle saatlerinde Kısıklı’daki konutundan önce Vahdettin Köşkü’ne, ardından da Taksim‘de yapımı süren AKM‘ye geçti.

AKM’de incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kültür ve Turizm İl Müdürü Coşkun Yılmaz, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve diğer yetkililer eşlik etti.

ERDOĞAN SON ZİYARETİNİ GEÇEN YIL 30 EKİM’DE YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzde 86’sı tamamlanan AKM’de en son 30 Ekim 2020’de incelemelerde bulunmuştu.

KESNANECİYE UĞRADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKM ziyaretinin ardından Taksim Camii’ne geçerken yol üstündeki bir kestaneciye uğradı ve çevresindekilere kestane ikram etti. Burada vatandaşlarla kısa süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Taksim Camii’ne geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AKM ve Taksim Camii'ne ziyaret

2 BİN 40 KİŞİLİK OPERA SALONU

Toplam 95 bin metrekare inşaat alanı bulunan AKM’de, 4 bodrum, zemin ve 9 kat içerisinde 2 bin 40 kişi kapasiteli opera salonu, 805 kişilik bir tiyatro salonu, buralara ait sahne, kulis odaları, fuaye alanları, atölye ve depo alanları, bale çalışma salonları, solist ve orkestra çalışma odaları, kayıt stüdyosu ve prova salonları, sanat galerileri ve sergi salonları yer alacak.

Ayrıca AKM projenin içerisinde yer alan Kültür Sokağı’nda sanat galerisi, restoran, kafe, kitap kafe, çocuk sanat merkezi, müzik platformu, müze, kütüphane, tasarım dükkanı ve çok amaçlı salon da bulunacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AKM ve Taksim Camii'ne ziyaret

Binanın cephe tasarımında gün ışığından maksimum verim alınması hedeflenirken, çevreci bir anlayışla tasarlanan yeşil çatı sistemi, en son teknoloji kullanılarak hazırlanan sahne mekaniği sistemleri, dünyaca ünlü akustik tasarımcıların katkılarıyla şekillenen salonlar ve prova odaları projenin önemli özellikleri arasında yer alıyor.

AKM inşaatının haziran ayında tamamlanması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir