Bizimle iletişime geçin

Genel

İstanbul Arel Üniversitesi Çanakkale Şehitlerini Andı

İstanbul AREL Üniversitesi, Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümünü ve şehitleri anmak için Kemal Gözükara Yerleşkesi Prof. Dr. Aziz Sancar Amfisi’nde bir tören düzenledi.

Törene İstanbul AREL Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Argun Karacabey, Rektör yardımcıları ile çok sayıda akademisyen ve idari personel katıldı. Pandemi kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştirilen tören Mustafa Kemal  Atatürk ve silah arkadaşlarının anılmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla ile başladı.

İstiklal Marşı’nın ardından kürsüye gelen İstanbul AREL Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Argun Karacabey, “18 Mart 1915’te dünya tarihinin belkide gördüğü en kanlı savaş gerçekleşti. Osmanlı Devleti’nin gerilemesi sonucu, masa başında yapılan toprak paylaşım planlarının hayata geçirilmesi için atılan bir adımdı. Sadece bizim tarafımızdan hayatını kaybeden, şehit olan 250 bin kişi olduğu söyleniyor. 20 bin kişisinin ne mezarı vardır, ne bulunabilmişlerdir, kayıp olarak kalmıştır. 20 bin dile kolay ama bir yıldır pandemide kaybettiğimiz sayıya eşittir.

Bizim açımızdan baktığımızda hala bu topraklarda yaşayabiliyor olmamızın en önemli nedenlerinden biridir Çanakkale… Yokluk, yoksulluk içinde doğru dürüst ordusu olmayan daha Balkan savaşından yeni çıkmış bir devletin imkansızı başarmasıdır.

18 Mart’ın arkasından her ay bir milli bayramımız var. 23 Nisan’la başlayacağız, savaşlar var. Bu arada tabi bizim milli anlamda, milli bayram olarak ilan etmediğimiz ama kutlanan illerin bağımsızlığa kavuşma günleri var. Sadece o da değil, Menemen Olayı, Nusaybin, Şemdinli’deki şehitlerimiz var. Hala şehit veriyoruz. Umut ediyorum bundan sonraki süreçte şehit vermeyeceğimiz özgür bağımsız bir şekilde yaşayacağımız bir ülkemiz olur. Bu milletin bunu hak ettiğine inanıyorum. Bunun için çalışıyoruz.

Umut ediyorum; başta ülkemizde olmak üzere dünyanın hiç bir yerinde savaş olmaz, diploması ya da başka şekilde sorunlar çözülür. Umarım bizden sonraki nesiller bu tür kötü anıları yaşamak zorunda kalmaz. Bizim tek yapabildiğimiz bugün, bize bu olanağı sağlayan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere o dönemde şehit olanların, bizlere bıraktıkları mirasa sahip çıktığımızı göstermek ve onları anmaktır. Aziz hatıraları önünde özlemle ve minnetle eğiliyoruz.

Kendi işimizi en iyi şekilde yaparak, milletimize olan borcumuzu ödemeye çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Tören, İstanbul Arel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Argun Karacabey’in konuşmasının ardından tamamlandı.

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir