Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

Burası Alp Dağları Değil, Hakkari Mergabütan Kayak Merkezi

Bakan Varank: Burası Alp Dağları değil, Hakkari Mergabütan Kayak Merkezi

Bakan Varank: Burası Alp Dağları değil, Hakkari Mergabütan Kayak Merkezi

HAKKARİ’de Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteğiyle yenilenen toplamda 4 kilometreyi bulan 3 pisti ile kayakseverleri ağırlayan 2 bin 800 rakımlı Mergabütan Kayak Merkezi’ne gelen gençler, burada kayak eğitimi görüp, önemli başarılar elde ediyor. Sanayi ve Toknoloji Bakanı Bakan Varank da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, söz konusu merkezin imkanlarına dikkati çekip, burada yetişen sporcuların başarılarından söz eederek, “Burası Alp Dağları değil, Hakkari Mergabütan Kayak Merkezi” dedi.

Bakan Varank paylaşımında, “Burası Alp Dağları değil, Hakkari Mergabütan Kayak Merkezi. Şehirlerin potansiyeline en uygun yatırımları tespit edip destekliyoruz” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Mergabütan Yaylası, DAKA’nın girişimleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Hakkari Valiliğinin katkıları sayesinde yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline gelen bir kayak merkezine dönüştürüldü.Türkiye’nin güneydoğu ucunda yer alan yayladaki merkez, 6 aylık kayak sezonu ve bölgesel kalkınma projeleriyle hem sportif hem de turistik bir cazibe merkezi haline gelirken Hakkarili gençlere kış sporlarında kariyer yapma imkanı da sağlıyor”denildi.

DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray da, kayak merkezine 2013’ten bu yana önemli yatırımlar yapıldığını ve merkezin uluslararası standartlara kavuştuğunu bildirdi. Merkezin ekonomik, sosyal ve turistik anlamda önemine işaret eden Güray, “Geçmişte birçok olumsuzluklarla gündeme gelen Hakkari’nin dağlarında artık kayakçı gençlerin sesleri yükseliyor. Bu merkez, sosyal imkanların kısıtlı olduğu ilimizin adeta akciğerleri konumuna geldi” ifadelerini kullandı.

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir