Rezervasyonlar Başladı: Rus Turist İlk Bize Gelecek

Erken rezervasyon iyi gözüküyor, Rus turist ilk bize gelecek

Erken rezervasyon iyi gözüküyor, Rus turist ilk bize gelecek
Antalya’da turistlerin gözde ilçesi 2021 sezonunda da iddialı.

İzvestiya Gazetesi’nin sektör temsilcilerinden edindiği bilgiye göre, bu yıl yapılan ilk iki ay  rezervasyon sayısı, 2020’deki rakamların yüzde 5’i ile 20’si arasında.

Mevcut satışların ezici çoğunluğu ise ülke içi turlara ait. Gazeteye konuşan Rusya Turizm Ajansı yetkilileri, Şubat sonu – Mart başı gibi erken rezervasyonlarda artış yaşanacağı umudunda diye açıklama yaparken Türk yetkililerden ilk haberler geldi..

Aralık-Ocak aylarında düşük seyreden rezervasyonlar Şubat ortası ve Mart ayı başı itibari ile ivme kazandı ve hareketlilik giderek artıyor dediler.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Mart ayı sonunda başlayacak olan normalleşme süreci ile Nisan ayı gibi bölgede turizmde bir hareketlenmenin başlamasını beklediklerini söyledi. Topaloğlu, Kemer Belediyesi olarak kış döneminde pandemiye rağmen projelere ara vermeden devam ettiklerini ve Kemer’i turizm sezonuna hazırladıklarını belirtti.

Geçen sene Mart’a göre rezervasyonlar iyi gözüküyor

Topaloğlu, Rusya, Ukrayna ve Belarus gibi ülke vatandaşlarının tatillerini en çok geçirmek istedikleri bölgelerin başında Kemer’in geldiğine dikkat çekerek, “Ruslar başta olmak üzere Ukrayna ve Belarus gibi BDT ülke vatandaşları tatillerini geçirmek için Kemerimizi seçiyorlar. Antalya’da Rus turistin ilk geleceği yer Kemer. Şu anda bu bölgelerde bir sorun yok. Aldığımız bilgilere göre geçen senenin mart ayına göre erken rezervasyonlar daha iyi gözüküyor. İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde Nisan ayı ortasına kadar seyahat kısıtlamasının olduğunu biliyoruz. İnşallah bu seyahat yasaklarının kalkması ile hareketlilik daha da belirgin hale gelecektir” şeklinde konuştu.

“Turizmcilere aşılamada öncelik tanınmalı”

Aşılamanın turizmde etkisine de değinen Başkan Necati Topaloğlu, “Aşının turizm performansına etkisi çok büyük olacak. Dünyada ve ülkemizde aşılama devam ediyor. Aşılamanın performansı her alanda olduğu gibi turizmde de çok önem taşıyor. Son dönem turizmci dostların önerisi olan ‘Turizmcilere aşılamada öncelik tanınması’ konusunda biz de hem fikiriz. Bölgemiz turizm ile geçinen ve yoğun turist ağırlayan bir bölge. Bu bakımdan turizm personelinin öncelikli konumda aşılanması yerinde olacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir