Paşinyan Halkı Sokağa Çağırdı!

Paşinyan sokağa çıktı! “Polis halkı koruyacak”

Ermenistan ordusu Başbakan Paşinyan ve hükümetin istifasını talep etti!

Ermenistan ordusu Başbakan Paşinyan ve hükümetin istifasını talep etti. Paşinyan yaptığı ilk açıklamada, “Ülkede darbe girişimi var” ifadelerini kullanarak, destekçilerinin başkent Erivan’da toplanması için çağrı yaptı. Paşinyan’ın, darbe girişiminin ardından Genelkurmay Başkanı Gasparyan’ı görevden aldığı duyuruldu. Paşinyan, Parlamento binasının önünde toplanan destekçilerinin yanına giderek, “Halkın egemenliğinin korunmasını istiyorum. Polis halkın güvenliğini sağlayacak” dedi.

Ermenistan ordusu Başbakan Paşinyan ve hükümetin istifasını talep etti!

Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve üst düzey komutanlar, Başbakan Nikol Paşinyan’ı istifaya çağıran bir bildiri yayımladı.

Ermenistan’daki yerel medyada çıkan haberlere göre, Genelkurmay Başkanı dahil bütün üst düzey komutanlar, Paşinyan’ın istifası için bildiri imzaladı.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, ordu komutanlarının kendisine yönelik istifa çağrılarını “darbe girişimi” olarak nitelendirerek destekçilerini sokağa çağırdı.

Paşinyan, sosyal medya platformu Facebook üzerinden halka seslenerek, istifa çağrılarını  reddetti. Darbe karştlarını başkent Erivan’ın merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda toplanmalarını istedi.

PAŞİNYAN DESTEKÇİLERİNİN YANINA GİTTİ

Paşinyan, sosyal medya platformu Facebook üzerinden halka seslenerek, istifa çağrılarını  reddetti. Darbe karşıtlarını başkent Erivan’ın merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda toplanmalarını istedi.

Başbakan Paşinyan, destekçilerinin yanına giderek basın açıklaması yaptı ve “Halkın egemenliğinin korunmasını istiyorum. Polis halkın güvenliğini sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Paşinyan destekçilerine elinde megafonla seslendi

GENELKURMAY BAŞKANINI KOVDU

Reuters haber ajansı, Paşinyan’ın Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını duyurdu.

Ermenistan’ın işgal ettiği Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ordusu karşısında yenilmesinin ardından geçen yılın sonlarında  Ermenistan Başbakanı’nın istifası için ülkede süresiz protestolar başlatılmıştı.

 

ERMENİSTAN SOKAKLARINDA HAREKETLİ DAKİKALAR

Ermenistan’da yaşanan istifa çağrısı ve Paşinyan’ın ‘Bu bir darbe girişimidir’ açıklamasından sonra sokaklarda hareketli dakikalar yaşanmaya başladı. Canlı yayına yansıyan görüntülerde sokaklara inen çok sayıda kişi ve gözaltı yapan polis memurları görülüyor.

ERİVAN’DA PROTESTOLAR BAŞLADI

Öte yandan, Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın istifasını isteyen göstericiler hükümet binasına ilerlediği ifade edildi. Muhalefetin önemli siyasi figürlerinden eski başbakan ve eski savunma bakanı Vazgen Manukyan taraftarları ise Savunma Bakanlığı önünde toplanarak, ordunun muhtıra çağrısına destekte bulundu.

Güvenlik güçleri Ermenistan parlamentosu önünde önlem aldı.

ERMENİSTAN’DA NELER YAŞANMIŞTI?

Paşinyan, Azerbaycan – Ermenistan arasında geçen yıl yaşanan çatışmalardan sonra ülkesinin yenilgisine sebep olmakla suçlanmıştı. 9 Kasım’da yenilgi anlaşmasını imzalayan Başbakan Paşinyan, haftalar boyunca protestoların hedefi olmuş ve göstericiler mağlup başbakanın istifasını istemişti.

Uzun süren protesto gösterilerinde hedefe konan Paşinyan hükümeti istifaya davet edilmiş, başta başkent Erivan olmak üzere Ermenistan’ın tüm şehirlerinde yapılan gösterilerde halk ve güvenlik güçleri arasında zaman zaman sert çatışmalar yaşanmıştı.

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan karşısında ağır yenilgiye uğrayan Ermenistan’da halk sokaklara inmişti. Ermenistan muhalefeti de Paşinyan’ı devirmek için ‘Ulusal Kurtuluş Komitesi’ adlı bir oluşum kurmuştu. Günlerce ortalıkta görünmeyen Paşinyan ortaya çıkıp ulusa seslenme konuşması yapmıştı. Paşinyan, açıklamasında yenilgisini haklı göstermeye çalışmış, aynı gece Ermenistan halkı parlamento binasını basarak Paşinyan’ı aramıştı.

Ermenistan muhalefet bloğu ilk olaylar yaşandığı gün gece yarısına kadar istifa etmesi için Paşinyan’a süre verdi ancak Paşinyan verilen süre zarfında istifa etmeyince muhalefet parlamentoyu toplayarak hükümetin feshedilmesini gündeme getirmek istedi, ancak parlamentoda çoğunluk sağlanamadı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir