Bizimle iletişime geçin

Eğitim

AREL Koleji : Uzaktan Eğitimi Etkili Hale Getirdik

Arel Koleji Müdürü Suzan Akşemsettinoğlu, “Uzaktan eğitimi ilgi çekici görsel ve işitsel materyaller, videolar, oyunlar ile zenginleştirdik” dedi

AREL Koleji Genel Müdür Yardımcısı Suzan Akşemsettinoğlu, “Öğrenciler fiziki olanaklardan uzak kaldılar ama ders içeriklerimizi eğitimde kullanılabilecek teknolojik uygulamalar ile daha etkili hale getirdik. İlgi çekici görsel ve işitsel materyaller, videolar, oyunlar ile zenginleştirdik” dedi.

Pandemi sürecinde zorunluluk haline gelen uzaktan eğitim, öğrencilere çeşitli avantaj ve dezavantajlar yarattı. Uzaktan eğitimin en iyi uygulayıcılarından olan AREL Koleji, eğitim camiasına önemli hizmet sunan kurumların başında geliyor… Uzaktan eğitim modeli ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamalarını AREL Koleji Müdürü Suzan Akşemsettinoğlu’yla konuştuk.

AREL Koleji Genel Müdür Yardımcısı Suzan Akşemsettinoğlu

 

Uzaktan eğitimin yüz yüze öğrenmeye göre avantajları ve dezavantajları nelerdir? Daha az etkili olduğuna dair kaygı ve algı söz konusu… Neler söylemek istersiniz?

Uzaktan eğitim; uygulama ve yöntem açışından bildiğimiz standartlardan farklı, aynı fiziksel ortamı paylaşmadan gerçekleştirdiğimiz, aslında öğretim ağırlıklı bir eğitim modeli.

Uzaktan eğitimin avantaj ve dezavantajları sahip olunan teknolojik olanaklarına ve teknolojiyi kullanabilme becerilerine göre farklılıklar gösterebiliyor. Tüm bu olanaklara sahip olan kurum ve bireyler uzaktan eğitimi oldukça etkili bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Yer ve zamandan bağımsız olması ve mesafeleri ortadan kaldırması en önemli avantajlarından diyebiliriz. Ayrıca bu süreç teknolojik gelişmelere çok daha hızlı adapte olunmasını sağladı.

‘SINIFTA SESSİZ OLAN ÖĞRENCİ ONLINE ORTAMDA DAHA AKTİF OLABİLİYOR’

Okulumuzun öğretmen kadrosu da uzaktan eğitim sürecinde teknolojik gelişmeleri derslerine aktif olarak yansıttılar.

Veli ve öğrencilerimize yönelik yaptığımız anne-baba okulu, meslek tanıtım çalışmaları, sergilerimiz, yazar söyleşileri, farklı amaçlı toplantılar vb. etkinlikleri başarıyla gerçekleştirdik.

Bunların yanı sıra uzun süreli bilgisayar kullanımı sonucunda yaşanan sağlık sorunları ve kullanılan araçlarda çıkabilecek muhtemel problemler yaşanılan en büyük dezavantajlar oldu.

Uygulamalı dersler alanında öğrencilerimizle bilgisayar üzerinden okulda gerçekleştirdiğimiz yoğun fiziksel aktiviteli beden eğitim derslerini, çalışma ve pratik gerektiren müzik ve görsel sanatlar derslerini aynı verimlilikte gerçekleştiremedik.

Öğrencilerimiz, severek kullandıkları spor salonları, sanat odaları, kütüphaneler, laboratuvarlar, araştırma odalarından vb. uzak kaldılar.

Ancak uzaktan eğitimle tüm dünyayı etkisi altına alan küresel salgın döneminde mesafeler ve zaman kavramı ortadan kalktı ve bizler; zaman zaman sesleri biraz daha boğuk, görüntüleri net olmasa da öğrencilerimize dokunamasak da hep birlikte olmanın mutluluğunu yaşadık. Hatta bazen sınıfta sessiz kalan bir öğrencinin online derste daha aktif olduğunu da gördük.

AREL Koleji olarak online eğitim süreciniz nasıl ilerliyor? Bu yönde yapılan yatırım ve çalışmalar oldu mu, varsa bunlar nelerdir?

Öncelikle teknolojik ihtiyaçlarımızın temini, evlerde internet altyapısının iyileştirilmesi ile süreç başladı. Teknolojik eğitimlerimizi hızla tamamlandık. Hizmet içi eğitimlerle online dersleri, süreç ve sonuç değerlendirmelerini ve etkinlikleri planlandık. Bölüm başkanlarımız ve öğretmenlerimiz ile dünyadaki örnekleri araştırarak inceledik. İyi örnekleri paylaştık.

‘EĞİTİMİ VİDEO VE OYUNLARLA ZENGİNLEŞTİRDİK’

Pandemi öncesinde öğrenci merkezli olarak sürdürdüğümüz çalışmalarımız, online süreçte de aynı şekilde devam etti. Ders içeriklerimizi eğitimde kullanılabilecek (padlet, coggle, canva, edpuzzle, testmoz, meet socratıve , wızer me, pawtoon, answer garden…vb) teknolojik uygulamalar ile daha etkili hale getirdik. İlgi çekici görsel ve işitsel materyaller, videolar, oyunlar ile zenginleştirdik.

15 Şubat’ta online eğitime erişmekte sıkıntı yaşayan köy okulları ile 8 ve 12. sınıfların yüz yüze eğitime geçmesi söz konusu… Bu konuda ki görüşleriniz nelerdir?

Bu konu ülkemiz için, ülkemizin geleceği için çok önemli. Bildiğiniz gibi köylerde okumayan çocuklar ve gençler iş gücüne dâhil edilmekteler. Ve sonra koşulları uygun olsa dahi okula geri dönmedikleri istatistikler ile belli. Bu nedenle acilen köylerimizde, kırsalda sağlık koşullarının gerekleri yerine getirilerek, yüz yüze eğitime geçilmelidir. Geçilememesi durumunda öğrencilerin teknolojik (tv, bilgisayar ve internet erişimi gibi) ihtiyaçlarının karşılanarak öğretim ortamından uzaklaşmamaları sağlanmalı. Bu, önce devletin sonra toplum eylem – hizmet çalışmaları kapsamında bizlerin görevidir.

Öğrencilerin başarısını değerlendirme şekliniz geleneksel eğitim anlayışı ile aynı mı, yoksa müfredatta ya da öğretimde değişikliğe gittiniz mi?

Pyp ve myp de otorite olmuş uluslararası uygulamalar içinde bir okul olarak zaten derslerimizde teknolojiyi ve öğrenci merkezli çalışmaları etkin bir biçimde kullanıyorduk, uzaktan eğitim sürecinde bu yöndeki çalışmalarımızı online sisteme uyarlayarak, arttırarak devam ettik.

Öğrencilerimiz, MEB’in yayınladığı müfredat programındaki tüm kazanımları da farklı yöntem ve teknikler ile kazandılar.

Pandemi ya da yeni normale göre hayatımızı ve pek çok şeyi düzenledik. Peki eğitim? Sizce tamamen okullara döndüğümüzde bıraktığımız yerden mi devam edeceğiz yoksa gerek fiziksel, gerekse eğitim anlayışımız ve sistemimizde köklü değişiklilere gidilir mi? Örneğin dijital eğitime erişemeyen çok fazla çocuk ve köy var, ya da toplu yapılan giriş sınavları gibi… Yıllardır eğitimin bir parçası olarak hizmet veren bir kurumun yöneticisi olarak fikriniz nedir? 

Örgün eğitime geçtiğimizde öğrencilerimiz bulundukları yaş grubu itibariyle sosyalleşebilecekleri ortamlarda uzun zamandır bulunamadıkları için bazı sıkıntılar yaşayabilirler. Akran öğrenmesi de önemli olduğu için, okula döndüğümüzde eğitim – öğretim faaliyetlerinin, uygulamalı derslerin daha verimli hale geleceğini düşünüyorum.

‘TEKNOLOJİK SORUN YAŞAYAN ÖĞRENCİLER GÖZETİLMELİ’

Okul tarafından düzenlenen veli öğrenci öğretmen etkinlikleri ve toplantılarının bazılarını online olarak sürdürmeyi de planlayabiliriz.

Pandemi döneminde teknolojiyi etkin kullanıp dersleri takip eden çocuklarla köy ve bazı devlet okullarında bulunan öğrencilerin aynı merkezi sınavlara dahil edilmesinin adil olmadığını düşünüyorum.

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir